G.M.K Bulvarı 114/C +90.312.232 32 92

Biz Kimiz?

tempo_icon

Tiyatro Tempo

Tiyatro Tempo 1985’den bu yana özellikle çocuklar için kukla ağırlıklı tiyatro çalışmaları yapmaktadır. Çocukların aktif katılımını ve onların yaratıcı dünyalarının zenginleşmesini hedefleyen oyunlar yapmak Tiyatro Tempo’nun en önemli hedefi. Meddahlık ve “gölge oyunu” karagöz gibi geleneksel biçimleri de önemseyen Tiyatro Tempo kendi alanı içine giren tüm kukla teknikleri konusunda yetkinleşmeyi ve bunu izleyicilerine tanıtmayı görev bilmektedir.

Tiyatro Tempo çalışmalarını uluslararası standartlara göre gerçekleştirmeye özen göstermekte ve katıldığı festivallerde aldığı değerlendirmelerle bunu kanıtlamaktadır. Daha önce bir yer kiralayarak oluşturduğu Türkiye’nin ilk yerleşik karagöz ve kukla sahnesini kapatmak zorunda kalmış, ama şimdi kendi yerinde bu amacını gerçekleştirmeye hazırlanmaktadır. Artık Karagöz’ün kalıcı bir evi olacak, üstelik kira artışı sorunu yok, ev sahibi kaprisi yok.

Tiyatro Tempo, 1990’dan beri TRT ile düzenli olarak çocuk programları yapmaktadır. Şu anda TRT-1′ de Pazartesi günleri saat 15.30’da ve TRT-INT’de Salı günleri saat 17.30’da yayında olan “Öykü Atölyesi” adlı programı Tempo Genel Sanat Yönetmeni Haluk Yüce ve Tempo Müzik Danışmanı Doç. Dr. Nedim Yıldız birlikte yapmaktadır. Bu program ilk öğretim çağı çocuklarına yönelik olup, resimlerden hareketle çocukların öykü oluşturmalarını, yani onların yaratıcılıklarını harekete geçirmeyi amaçlamaktadır.

haluk

Haluk Yüce
(Hayali Yüce Ali)
Tiyatro Tempo Genel Sanat Yönetmeni

·• 1954 doğumlu, 38 yıllık tiyatro ve 28 yıllık kukla ve karagöz deneyimi var.
• ABD’de kukla tiyatrosu üzerine Güzel Sanatlar Yüksek Lisans eğitimi yaptı.
• Haluk Yüce , Türkiye’de Karagöz’ün tanıtımına büyük emeği geçmiş olan Hayali Küçük Ali’nin torunu ve öğrencisi olan Hayali Torun Çelebi’nin öğrencisi oldu ve asistanlığını yaptı. Ustası ona Hayali Yüce Ali sanatçı ünvanını verdi.
• 1984’den bu yana kendi kurduğu Tiyatro Tempo ‘da oyunlar yönetiyor, kuklalar yapıyor ve oyunlarda görev alıyor.
• 2003 yılından beri Çeşitli üniversitelerde seminerler, dersler veriyor ve kukla alanında atölye çalışmaları gerçekleştiriyor.
• Yurt dışında bir kısmı ustasıyla olmak üzere şu ülkelerde festival, kongre ve seminerlere katıldı ve gösteriler yaptı: ABD, KANADA, İTALYA, FRANSA, İSPANYA, ALMANYA, BELÇİKA, FİNLANDİYA, SLOVENYA, HİNDİSTAN, JAPONYA, PAKİSTAN, SİNGAPUR, MISIR, AVUSTRALYA, SURİYE, LÜBNAN, ÜRDÜN, RUSYA, MOLDOVA VE KORE.
• 1990-2000 yılları arasında TRT’de çok sayıda, kuklaların da kullanıldığı çocuk programları gerçekleştirdi. TRT’de iki kez prodüktörlere ‘Televizyonda Kukla Kullanımı’ başlıklı seminerler verdi.
• Değişik illerde, ödenekli ve özel tiyatrolara kukla tasarlıyor, yapıyor ve kukla oynatımı üzerine eğitim veriyor, oyun sahneliyor.
Ankara Üniversitesi D.T.C.F. , Eğitim Fakültesi, A.Ü. Sürekli Eğitim Merkezi, Hacettepe Üniversitesi ve Çağdaş Drama Derneği’nde seminerler veriyor, atölyeler gerçekleştiriyor veya öğretim elemanı olarak çalışıyor.

marina

Marina Yüce
Oyuncu ve Kuklacı

1993 yılında Moldova Devlet Üniversitesi Rus Filolojisi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı zamanda 1991-94 yılları arasında Moldova Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Bölümünde okudu. 1994-2000 yılları arasında Moldova Devlet Radyosu’nda spikerlik yaptı ve ‘DEMİLUN Kukla Tiyatrosu’nda kuklacı olarak çalıştı. 2000-2003 yılları arasında Ankara Üniversitesi DTCF’de Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek Lisans Eğitimi gördü. 2005-2006 sezonunda Tiyatro Tempo’nun kadrosuna girdi. Halen Tempo’nun oyunlarında oyuncu ve kuklacı olarak görev alıyor ve Tiyatro Tempo’nun Müdürlüğünü yapıyor, Kurumsal ilişkileri yürütüyor.


Savas Bayram

Kukla yapımı ve Tasarımcısı

Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Turizm Ön lisans Bölümü’nde okudu. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Konservatuarı’nın Yaylı Çalgılar Yapımı Bölümü’nü bitirdi.

1997’de girdiği Tiyatro Tempo’da Haluk Yüce’den kukla ve mask yapımı üzerine eğitim aldı. Sekiz yıldır Tiyatro Tempo’nun atölye sorumlusu olarak çalışıyor ve oyunlara teknik sorumlu, kuklacı veya kuklacı asistanı olarak katılıyor. ‘Müziğin Kalbi’ oyununda ilk sahne deneyimini kazanmaya başlayan Savaş Bayram son beş yıldır oyunlarda da görev alıyor.