G.M.K Bulvarı 114/C +90.312.232 32 92

Sokrates’in Son Gecesi


 Sokratesin Son GecesiSOKRATES’İN SON GECESİ

*Yetişkin ve Gençler için Kukla Oyunu (16+)

Birçok ülkede metinleri başarıyla sahnelenen Bulgar yazar Stefan TSANEV’in, ‘SOKRATES’İN SON GECESİ’ adlı oyunu, dünyada ilk defa ‘kukla oyunu’ olarak uyarlanıp sahneleniyor. Bu oyunu kukla için uyarlayıp sahneye taşıyan Petar TODOROV, ulusal ve uluslararası çok sayıda ödüle sahip bir Bulgar yönetmen. Oyunun kukla ve sahne tasarımı ise, yine ödüllü Bulgar tasarımcı Hanna SCHWARTZ’a ait.

Oyunun müzikleri, Tiyatro Tempo’nun neredeyse tüm oyunlarının müziklerini yazan ve alanında çok sayıda ödül almış başarılı besteci Nedim YILDIZ’a ait. Ayrıca, dünyaca ünlü caz sanatçısı Yıldız İBRAHİMOVA da muhteşem sesiyle yaptığı vokallerle oyun atmosferine zenginlik katıyor.

16 yaş üstü yetişkin seyirciler için tasarlanmış olan oyunda kuklaların yarattığı güçlü metafor üzerinden bir düşünür ve filozof olan Sokrates’in son gecesine tanıklık ediliyor. Dünyada en çok sahnelenen yazarlardan biri olan TSANEV’in bu oyununda, insanlığın temel meselelerinden başlıcaları olan varlık, onur ve vicdan gibi kavramlar, bu yıl Rusya’da ‘En İyi Oyuncu Ödülü’ de almış olan Haluk YÜCE ve Marina YÜCE tarafından trajikomik bir şekilde sahneye taşınıyor.

Bilindiği gibi, Sokrates, keskin sözleri ve uluorta konuşmaları nedeniyle ölüm cezasıyla yargılanıp hücreye atılmıştır. Artık beklenen şey, suçun infazının yerine getirilmesidir. Oyunumuz, işte o gecede geçmektedir. Gardiyan gelişmelerden oldukça hoşnuttur, çünkü Düşünür’ün ölüm öncesi düşüncelerine ve yaşadıklarına tanıklık etmektedir. Gardiyan yaşadıklarını başkalarıyla paylaşarak belki de cebini parayla dolduracaktır. Ne var ki, bu dürtü onu komik ama aynı zamanda trajik durumlara da düşürecektir

Yazan : Stefan TSANEV
Bulgarca ve Rusça’dan Çeviren: Petar TODOROV, Marina YÜCE
Kukla için Uyarlayan ve Yöneten: Petar TODOROV
Sahne ve Kukla Tasarımı: Hanna SCHWARTZ
Işık Tasarım: Şükrü KIRIMOĞLU
Müzik: Nedim YILDIZ
Vokal : Yıldız İBRAHİMOVA
Oynayanlar: Haluk YÜCE, Marina YÜCE

 

Biletler Biletiva ve Tiyatro TEMPO Gişelerinde

Adres: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 114/ C Maltepe / Ankara
Tel: 0. 312. 232 32 92   Gsm: 0.533.209 94 41

 www.facebook.com/tempo.tiyatro


BİR Dakİka!

SİZİN İÇİN daha da fazlası var