BENCİLİN BAHÇESİ

Dev, bahçesini kimseyle paylaşmak istemez ve onu herkesten korumak amacıyla etrafına duvar örer. Kış geçer, bahar gelir, her yerde ağaçlar yeşerir ve rengarenk çiçekler açar, fakat Bencil Dev’in bahçesinde kış hüküm sürmeye devam eder. Baharın bir türlü gelmemesine anlam veremeyen Dev, bir gün bunun nedenini keşfeder…

3-9 Yaş

Yöneten: Haluk Yüce 

Oynayanlar: Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen

KARAGÖZ CADILAR

Karagöz Cadılar

4+ Yaş

Oynayanlar: Hayali Yüce Ali (Haluk Yüce)

BEYAZ KALEMİN

RENKLİ DÜNYASI

Oyun insan boyu yazar kuklası ve onun rüyasında gördüğü büyük boyutlu kalem ve kalemtraş kuklaları ile sergilenmektedir. Beyaz Kalem’in düşlediği görüntü ise iki boyutlu figürlerle şekillenen bir tablo oluşturmaktadır. Yazar Ahmet kuklası bacak ve gövdesi ayrı olarak getirilip seyircinin önünde birleştirilip kullanılmaktadır. Kalemtraş ve Beyaz Kalem kuklaları ‘masa üstü kuklası’ ve/ya da Japon bunraku kuklası diye adlandırılmaktadır. Bu teknikte kuklacı kuklalarla birlikte görülmektedir.

3-9 Yaş

Öykü: Ahmet Önel
Uyarlayan ve Yöneten: Haluk Yüce 
Kukla Tasarımı: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız

TOZLU KİTAPLAR

Oyun bir kukla oyunudur. ‘Muppet’ tarzı Tozbezi’nin yanı sıra sopalı ve el kuklası tekniğinde kuklalar da kullanılmaktadır. Canlanıp harekete geçen kuklaların hepsi sopalı kukla olarak tasarlanmıştır. Kitapların içinden çıkan kuklalar sopalı kukla ve el kuklası olarak düşünülmüştür. Oyunun dramatik altyapısını Haluk Yüce’nin kendi öyküsü oluştururken, kukla bölümündeki oyun yalnızca kitapların ve Tozbezi’nin fantastik ilişkilerine yaslanmaktadır.

3-9 Yaş

Yöneten: Haluk Yüce

KÜSKÜN KOCA AĞAÇ

Oyun büyük boyutlu bir ağaç kuklasının yanı sıra, kuş ve kelebeklerin canlandırıldığı sopalı kuklalar ve masklarla oynanmaktadır. Öykü anlatıcılığı (meddahlık), kukla, mask oyunculuğu ve canlandırma iç-içe kullanılmaktadır. Büyük boyutlu ağaç ‘muppet’ tekniğinde yapılmış bir kukladır.

Oyunda, yaşadığımız güzelliklerin farkında olup, onların değerini bilmemizin önemi anlatılmaya çalışılmaktadır. Müzik yapmanın, şarkı söylemenin ve oyun oynamanın güzellikleri söze dayandırılmadan görsel bir dil kullanılarak aktarılmaktadır.

4-8 Yaş

Öykü: Ahmet Önel
Uyarlayan ve Yöneten: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız
Kukla-Mask: Haluk Yüce

EZGİMİZİ KİM ÇALDI?

Ezgimizi Kim Çaldı?

3-9 Yaş

Öykü: Ahmet Önel

KARAGÖZ ŞİŞE AVCISI

Karagöz Şişe Avcısı

3-9 Yaş

Yöneten: Haluk Yüce

İYİ Kİ DOĞDUN KARAGÖZ

Karagöz’ün doğum günü ne zaman? Sanırım bunu bilen yok. Ama günümüzde herkes doğum gününü kutlar. O halde, Karagöz için de bir tarih belirleyelim mi?

Karagöz Ustası Hayali Yüce Ali (Haluk Yüce) Hayali Küçük Ali geleneğinden gelen bir karagözcü. Yurt dışında ABD, Almanya, Hindistan, Pakistan, Mısır, Singapur, Moldova, Güney Kore ve Rusya gibi çok sayıda ülkedeki festivallerde karagöz gösterileri yaptı.

4+ Yaş

Yazan: Ahmet Önel

Yöneten: Hayali Yüce Ali (Haluk Yüce)

KARAGÖZ

CEVİZ ARKADAŞIM

Dünyanın hali hal değil, sorunlar büyüktür. Hacivat Karagözden yardım ister şu ‘su’ sorununa çözüm için insanları bilgilendirmek gerekmektedir. Karagöz çocuklarını uyuttuktan sonra işe koyulacaktır ama o da çocuklarla birlikte uyuya kalır. Karagöz’ün Arkadaşı Ceviz Ağacı rüyasına girer… Ağacı kurumuş, su istemektedir.

4+ Yaş

Yazan: Samet Karadeniz

Yöneten: Hayali Yüce Ali (Haluk Yüce)

KARAGÖZ NOEL BABA

Tiyatro Tempo yeni yıla ‘KARAGÖZ NOEL BABA’ oyunu ve buna bağlı olarak düzenlenen yeni yıl partisiyle giriyor. Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu oyunlarından olan KARAGÖZ’ün bu versiyonu, çocuklara Yeni Yıl keyfini yaşatmakta, yetişkinlere ise bu tadı hatırlatmaktadır.

Bu etkinlikte oyun yeni yıl partisine dönüşerek çocuklara eğlenceli bir ortam ve tiyatro ortamında bir eğlence sunmaktadır. Tiyatro TEMPO’nun sıcak atmosferi, yarışmalar ve Noel Baba’nın getirdiği hediyelerle sınırlı sayıdaki çocuklar yeni yıla eğlenceli bir şekilde girmektedir…

4+ Yaş

Yazan:

Yöneten: Hayali Yüce Ali (Haluk Yüce)

GÖK NİNE'YE 

KONUK GELDİ

Gümüş Yıldız, herkesin ilgisini çekmeye çalışan ve bundan dolayı sürekli komik durumlara düşen bir genç Yıldız’dır.

Bir gün, Göknine yıldızlara başka bir evrenden Kuyruklu Yıldız’ın yaklaştığını ve onlara konuk olacağını söyler. Kuyruklu Yıldız gelir, diğer yıldızlarla oyunlar oynar, onlara yeni oyunlar öğretir ve herkesi çok mutlu eder. O arada Aydede’yi görüp hayran kalan Kuyruklu Yıldız onu sürekli kaybetmektedir. Gümüş Yıldız, kuyruğundan bir parça karşılığında Kuyruklu Yıldız’ın Aydede ile buluşmasına yardımcı olacağını iddia eder… Kuyruklu Yıldız, kandırıldığını öğrenirse ne yapar?

4-8 Yaş

Öykü: Haluk Yüce 
Yöneten: Haluk Yüce 
Oynayan: Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen

İBİŞ ADINDA BİR İBİŞ

İbiş Adında Bir İbiş

3-8 Yaş

 Oynayan: Haluk Yüce 

UÇTU UÇTU ÖYKÜ UÇTU

İki gezgin ülkeden ülkeye dolaşarak çocuklara öyküler anlatmaktadır. Estepeta ise, gittikleri ülkelerden birinin kralıdır. Gezgin öykücüler çocukların ilgisini kendilerine çektiği için çok sinirlenir ve Öykücü Özgür’ü zindana atar. Ama kralın kızı Cankız da öyküleri çok sevmiştir ve babasına öykücüyü özgür bırakması için yalvarır. Kral Estepeta kabul eder, ama bazı şartları vardır…

3-8 Yaş

Öykü: Ahmet Önel
Uyarlayan: Ahmet Önel – Haluk Yüce
Yöneten ve oynayan: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız

PALYAÇOLARLA

EĞLENCE

Palyaçolarla Eğlence

3-9 Yaş

Yöneten: Haluk Yüce

ŞARKIYLA

SALLANA SALINCAK

Şarkıyla Sallanan Salıncak

3-9 Yaş

Öykü: Ahmet Önel

Kukla İçin Uyarlama: Haluk Yüce

Yönetici: Haluk Yüce

Müzik: Nedim Yıldız

Kukla Tasarım: Haluk Yüce

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce,

Şirin Ceylan Özen

MORKUŞ'UN DÖNÜŞÜ

MorKuş'un Dönüşü

3-8 Yaş

Yazan - Yöneten: Haluk Yüce

Müzik - Söz: Ahmet Önel, Haluk Yüce

Kukla Sahne Tasarımı: Haluk Yüce

Kukla Yapımı: Savaş Bayram

Oynayanlar: Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen

KARBEYAZ TAVŞAN

Mevsim kış ve kar zamanıdır. Tüm seyirci çocuklar birer kar tanesidir. Kar taneleri dans ederek yere inerler ve her taraf bembeyaz olur.

Çocuklar evlerine dağılınca Kardan Adam yalnız kalmayı, gökyüzündeki yıldızları izlemeyi ve evlerden gelen kestane kokularını çok sever. Ama yaramaz bir Tavşan her gece onun havuçtan burnunu yediği için bu keyfini bir türlü tam olarak yaşayamaz.

3-8 Yaş

Öykü: Işın Can
Uyarlayan ve Yöneten: Haluk Yüce

Müzik: Nedim Yıldız

HOKUS POKUS

BİR ÖYKÜ

Hokus Pokus Bir Öykü

3-9 Yaş

Öykü: Işıl Can

Uyarlayan: Haluk Yüce

Müzik: Nedim Yıldız

BREMEN ORKESTRASI

Eşek Kara Dudak, Köpek Kopi, Kedi Gümüş ve Horoz koca İbik, yaşlanmışlar ve artık eskisi gibi hizmet edememektedirler. Sahipleri ise onlara sürekli kızar. Zavallı hayvanlar, sahiplerinden uzaklara kaçar ve yolculukta birbirleriyle karşılaşıp Kara Dudak’ın hırsız sahibinin yanlışlıkla çaldığı müzik aletlerini kullanarak müzik yapmaya başlarlar. Yeteneklerini keşfeden yeni arkadaşlar, bir sokak festivali yapılacağını duydukları Bremen’e yola koyulurlar…Grimm Kardeşlerinin bu dünyaca ünlü öyküsünden uyarlanan oyun, Tiyatro Tempo yorumuyla seyircinin karşısında!

3-11 Yaş

Öykü: Grimm Kardeşler

Esinlenme: "Muppet Çalgıcıları Bremen’de" filmi
Uyarlayan ve Yöneten: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız
Kukla ve Mask Tasarım: Haluk Yüce
Kukla ve Mask Yapımı: Tempo Grup Çalışması (2002)

KÖPEK OLMAK İSTEMİYORUM

Köpek Olmak İstemiyorum

3-9 Yaş

Yazan-Yöneten: Antonina Dobrolyubova

Çeviren: Marina Yüce
Genel Sanat Yönetmeni: Haluk Yüce

MUTLU KELEBEK

AYŞE’NİN MUTLU OLMASI İÇİN BİR ‘KELEBEK’ RESMİ YETER Mİ?

 

Ressam Haluk, komşu kızı ve arkadaşı Ayşe’ye doğum günü hediyesi olarak ‘mutlu bir kelebek’ resmi yapmaya söz verir. Kelebeği yapar, ama onu mutlu etmeye çalışırken saçını başını yolar. Kelebek mutsuz oldukça Ayşe de mutsuz olur ve hep bu duygusunu ağlayarak yansıtır. Peki, kelebek ve Ayşe nasıl mutlu olacaklar?

3-9 Yaş

Kukla İçin Uyarlayan: Wieslaw Hejno

Çeviren: Tuğrul Çetiner

Yöneten: Haluk Yüce

Kukla Tasarımı: Haluk Yüce

Kukla Yapımı: Savaş Bayram

  • w-facebook
  • Beyaz Instagram Simge

© 2023 Copyright TİYATRO TEMPO.