top of page

BENCİLİN BAHÇESİ

Ekran Resmi 2021-12-16 22.32.45.png

Dev, bahçesini kimseyle paylaşmak istemez ve onu herkesten korumak amacıyla etrafına duvar örer. Kış geçer, bahar gelir, her yerde ağaçlar yeşerir ve rengarenk çiçekler açar, fakat Bencil Dev’in bahçesinde kış hüküm sürmeye devam eder. Baharın bir türlü gelmemesine anlam veremeyen Dev, bir gün bunun nedenini keşfeder…

3-9 Yaş

Yöneten: Haluk Yüce 

Oynayanlar: Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen

KARAGÖZ CADILAR

karagoz_ce_cadilar.jpg

Zenne ve Çelebi, cadı çocuklarıdır ve nişanlıdırlar. Aralarında çıkan sürtüşme sonucu annelerinden cadılık hünerlerini kullanarak nişanlılarına ceza vermelerini isterler. Bu arada Karagöz de bu cadı cezalarına şahit olur, nişanlılarla alay eder. Her ne kadar Hacivat kendisini uyarmış olsa da Karagöz söz dinlemez ve o da cadılardan nasibini alır.

 

Klasik ve fantastik bir karagöz oyunu olan ‘Karagöz Cadılar ve Hint Fakiri’ 3 bölümden oluşuyor: Hayal perdesinde oynanan Karagöz Cadılar ve sahne önünde oynanan jonglörlük ve ipli kukla gösterisi.

 

ABD’de ‘kukla tiyatrosu’ üzerine yüksek lisans eğitimi görmüş olan Haluk Yüce (Hayali Yüce Ali) Hayali Küçük Ali geleneğinden gelen bir karagözcü. ‘Karagöz Cadılar ve Hint Fakiri’, yurt dışında ABD, Almanya, Hindistan, Pakistan, Mısır, Singapur, Güney Kore, Moldova ve Rusya gibi çok sayıda ülkedeki festivallerde sergilenmiş bir oyundur.

4+ Yaş

Karagöz Ustası: Hayali Yüce Ali (Haluk Yüce)

Yardak: Marina Yüce

BEYAZ KALEMİN

RENKLİ DÜNYASI

beyaz.jpg

Oyun insan boyu yazar kuklası ve onun rüyasında gördüğü büyük boyutlu kalem ve kalemtraş kuklaları ile sergilenmektedir. Beyaz Kalem’in düşlediği görüntü ise iki boyutlu figürlerle şekillenen bir tablo oluşturmaktadır. Yazar Ahmet kuklası bacak ve gövdesi ayrı olarak getirilip seyircinin önünde birleştirilip kullanılmaktadır. Kalemtraş ve Beyaz Kalem kuklaları ‘masa üstü kuklası’ ve/ya da Japon bunraku kuklası diye adlandırılmaktadır. Bu teknikte kuklacı kuklalarla birlikte görülmektedir.

3-9 Yaş

Öykü: Ahmet Önel
Uyarlayan ve Yöneten: Haluk Yüce 
Kukla Tasarımı: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce

TOZ BEZİ'NİN MACERALARI

Toz Bezinin Maceraları.jpg

Oyun bir kukla oyunudur. ‘Muppet’ tarzı Tozbezi’nin yanı sıra sopalı ve el kuklası tekniğinde kuklalar da kullanılmaktadır. Canlanıp harekete geçen kuklaların hepsi sopalı kukla olarak tasarlanmıştır. Kitapların içinden çıkan kuklalar sopalı kukla ve el kuklası olarak düşünülmüştür. Oyunun dramatik altyapısını Haluk Yüce’nin kendi öyküsü oluştururken, kukla bölümündeki oyun yalnızca kitapların ve Tozbezi’nin fantastik ilişkilerine yaslanmaktadır.

3-9 Yaş

Yöneten: Haluk Yüce

Kukla ve Sahne Tasarımı: Haluk Yüce

Oynayanlar: Haluk Yüce Marina Yüce

KÜSKÜN KOCA AĞAÇ

Küskün-Koca-Ağaç-küçük.jpg

Oyun büyük boyutlu bir ağaç kuklasının yanı sıra, kuş ve kelebeklerin canlandırıldığı sopalı kuklalar ve masklarla oynanmaktadır. Öykü anlatıcılığı (meddahlık), kukla, mask oyunculuğu ve canlandırma iç-içe kullanılmaktadır. Büyük boyutlu ağaç ‘muppet’ tekniğinde yapılmış bir kukladır.

Oyunda, yaşadığımız güzelliklerin farkında olup, onların değerini bilmemizin önemi anlatılmaya çalışılmaktadır. Müzik yapmanın, şarkı söylemenin ve oyun oynamanın güzellikleri söze dayandırılmadan görsel bir dil kullanılarak aktarılmaktadır.

4-8 Yaş

Öykü: Ahmet Önel
Uyarlayan ve Yöneten: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız
Kukla-Mask: Haluk Yüce

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce

EZGİMİZİ KİM ÇALDI?

Untitled-1.jpg

Bir sirk orkestrasının palyaço şefi orkestra dağıldıktan sonra birkaç çalgı alarak mutsuz bir şekilde evine kapanır. Depoya kapatılmış çalgılar da birlikte müzik yapamadıkları için mutsuzdur. Şef zaman zaman onları eğlendirmeye çalışsa da onların mutsuzlukları değişmez. Onlar konser vermek için bir plan yaparken, rahatına düşkün fagot çalgıların planını bozmak için başka bir plan yapar...


Blacklight (mor ışık) altında büyülü bir ortamda oynanan bu oyun özgün müzikleriyle keyifli ve heyecanlı zaman yaşatırken çalgıların ilginç  dünyasını keşfetmelerini sağlar.

5-10 Yaş

Öykü: Ahmet Önel

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce,

Şirin Ceylan Özen, Hami Mavrigan, Nika Yüce

KARAGÖZ ŞİŞE AVCISI

KRG-ŞİŞE-AVCISI---Küçük.jpg

Karagöz Ankara Kukla Festivali’nin ev sahipliğini yaparken, aynı zamanda kendi de boy gösteriyor konukları önünde. Karagöz Oyunu ile Rusya da ‘En İyi Oyuncu’ ödülü almış olan Haluk Yüce, Ahmet Önel’in yazdığı bu çağdaş metinle Karagöz geleneğini günümüz çocuklarıyla buluşturuyor. Oyunda Haluk Yüce’ye Savaş Bayram yardımcı oluyor. Karagöz’ün işsizliğine Hacivat çevreci bir çözüm bulmuştur. Eğer Karagöz geri dönüşüm yapılmak üzere 100 şişe toplarsa Narçin Çelebi ona iş verecektir. Tabii ki 98’den sonraki iki şişeyi bulmak Karagöz için zor olacaktır.

5-10 Yaş

Karagöz Ustası: Hayali Yüce Ali (Haluk Yüce)

Yardak: Savaş Bayram

İYİ Kİ DOĞDUN KARAGÖZ

iyi-küçük.jpg

Karagöz’ün doğum günü ne zaman? Sanırım bunu bilen yok. Ama günümüzde herkes doğum gününü kutlar. O halde, Karagöz için de bir tarih belirleyelim mi?

Karagöz Ustası Hayali Yüce Ali (Haluk Yüce) Hayali Küçük Ali geleneğinden gelen bir karagözcü. Yurt dışında ABD, Almanya, Hindistan, Pakistan, Mısır, Singapur, Moldova, Güney Kore ve Rusya gibi çok sayıda ülkedeki festivallerde karagöz gösterileri yaptı.

4+ Yaş

Yazan: Ahmet Önel

Karagöz Ustası: Hayali Yüce Ali (Haluk Yüce)

Yardaklar: Marina Yüce, Savaş Bayram,

Şirin Ceylan Özen

KARAGÖZ

CEVİZ ARKADAŞIM

KaragözCevizArkadaşım_Afiş-40X60_küçük.j

Dünyanın hali hal değil, sorunlar büyüktür. Hacivat Karagözden yardım ister şu ‘su’ sorununa çözüm için insanları bilgilendirmek gerekmektedir. Karagöz çocuklarını uyuttuktan sonra işe koyulacaktır ama o da çocuklarla birlikte uyuya kalır. Karagöz’ün Arkadaşı Ceviz Ağacı rüyasına girer… Ağacı kurumuş, su istemektedir.

4+ Yaş

Yazan: Samet Karadeniz

Karagöz Ustası: Hayali Yüce Ali (Haluk Yüce)

Yardaklar: Savaş Bayram, Şirin Ceylan Özen

KARAGÖZ NOEL BABA

Afiş küçük.png

Tiyatro Tempo yeni yıla ‘KARAGÖZ NOEL BABA’ oyunu ve buna bağlı olarak düzenlenen yeni yıl partisiyle giriyor. Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu oyunlarından olan KARAGÖZ’ün bu versiyonu, çocuklara Yeni Yıl keyfini yaşatmakta, yetişkinlere ise bu tadı hatırlatmaktadır.

Bu etkinlikte oyun yeni yıl partisine dönüşerek çocuklara eğlenceli bir ortam ve tiyatro ortamında bir eğlence sunmaktadır. Tiyatro TEMPO’nun sıcak atmosferi, yarışmalar ve Noel Baba’nın getirdiği hediyelerle sınırlı sayıdaki çocuklar yeni yıla eğlenceli bir şekilde girmektedir…

4+ Yaş

Karagöz Ustası: Hayali Yüce Ali (Haluk Yüce)

Yardak: Savaş Bayram

GÖK NİNE'YE 

KONUK GELDİ

Göknine_kucuk.jpg

Gümüş Yıldız, herkesin ilgisini çekmeye çalışan ve bundan dolayı sürekli komik durumlara düşen bir genç Yıldız’dır.

Bir gün, Göknine yıldızlara başka bir evrenden Kuyruklu Yıldız’ın yaklaştığını ve onlara konuk olacağını söyler. Kuyruklu Yıldız gelir, diğer yıldızlarla oyunlar oynar, onlara yeni oyunlar öğretir ve herkesi çok mutlu eder. O arada Aydede’yi görüp hayran kalan Kuyruklu Yıldız onu sürekli kaybetmektedir. Gümüş Yıldız, kuyruğundan bir parça karşılığında Kuyruklu Yıldız’ın Aydede ile buluşmasına yardımcı olacağını iddia eder… Kuyruklu Yıldız, kandırıldığını öğrenirse ne yapar?

4-8 Yaş

Öykü: Haluk Yüce 
Yöneten: Haluk Yüce 
Oynayan: Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen

İBİŞ ADINDA BİR İBİŞ

İbiş-adında-bir-ibiş_küçük.jpg

Oyun başlarken sahnede iki valiz ve bir oyuncu vardır. Oyuncu ve seyirciler bir tiyatrocunun valizinde neler olabileceği üzerine sohbet ederken yavaş yavaş sahne kurulur ve ortaya kuklalar çıkar... Sahne hazır ama şunu öğreniyoruz ki İbiş gelmemiş! Sadece giysileri vardır. Peki oyun nasıl oynanacak ve İbiş kim olacak? Bu bir merak sorusu...

4-9 Yaş

Yazan - Yöneten: Haluk Yüce

Oynayan: Haluk Yüce 

Müzik: Haluk Yüce, Can Simer

UÇTU UÇTU ÖYKÜ UÇTU

Uçtu-uçtu-öykü-uçtu-küçük.jpg

İki gezgin ülkeden ülkeye dolaşarak çocuklara öyküler anlatmaktadır. Estepeta ise, gittikleri ülkelerden birinin kralıdır. Gezgin öykücüler çocukların ilgisini kendilerine çektiği için çok sinirlenir ve Öykücü Özgür’ü zindana atar. Ama kralın kızı Cankız da öyküleri çok sevmiştir ve babasına öykücüyü özgür bırakması için yalvarır. Kral Estepeta kabul eder, ama bazı şartları vardır…

3-8 Yaş

Öykü: Ahmet Önel
Uyarlayan: Ahmet Önel – Haluk Yüce
Yöneten: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız

Oynayan: Haluk Yüce

PALYAÇOLARLA

EĞLENCE

Palyaçolarla-Eğlence-küçük.jpg

Palyaço kılığında oyuncular kalabalık grup çocuklarla şarkı söyler. Sonra eşarplarla ve toplarla jonglörlük gösterisi yaparlar ve arkasından çocukları gruplara bölerek çeşitli malzemeler kullanarak eğlenceli yarışmalar yaparlar.

3-9 Yaş

Yöneten: Haluk Yüce

Oynayan: Haluk Yüce

ŞARKIYLA

SALLANAN SALINCAK

mutsuz_korkuluk_afis+k].]k.jpg

Bahçevan Püskül, her şeye kızan ve söylenen Hımhım Hanımı mutlu etmek için eski bir salıncağı çıkarıp ağaca bağlar. Hımhım hanım, küçükken sallanmayı çok sevdiği bu salıncağı görünce çok mutlu olur. Ne var ki, salıncağın bir sırrı var: sallanması için bir şarkı söylemek gerekiyor. Püskül, bu sihirli şarkıyı bulabilecek midir? Gelin birlikte görelim!

3-9 Yaş

Öykü: Ahmet Önel

Kukla İçin Uyarlama: Haluk Yüce

Yönetici: Haluk Yüce

Müzik: Nedim Yıldız

Kukla Tasarım: Haluk Yüce

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce,

Şirin Ceylan Özen

MORKUŞ'UN DÖNÜŞÜ

mor_kus_afis+kucuk.jpg

Küçük Morkuş ilk defa uzun bir yolculuk yapmaktadır. Meraklı olduğu için de yeni yerler keşfetme heyecanıyla bir süre sonra sürüsünden geri kalıp yolunu kaybeder. Sürüsünü ararken çeşitli hayvanlarla tanışıp arkadaş olan Mor Kuş’un yolculuğu bir serüvene dönüşür

3-8 Yaş

Yazan - Yöneten: Haluk Yüce

Müzik - Söz: Ahmet Önel, Haluk Yüce

Kukla Sahne Tasarımı: Haluk Yüce

Kukla Yapımı: Savaş Bayram

Oynayanlar: Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen

KARBEYAZ TAVŞAN

Karbeyaz-Tavşan---yeni.png

Mevsim kış ve kar zamanıdır. Tüm seyirci çocuklar birer kar tanesidir. Kar taneleri dans ederek yere inerler ve her taraf bembeyaz olur.

Çocuklar evlerine dağılınca Kardan Adam yalnız kalmayı, gökyüzündeki yıldızları izlemeyi ve evlerden gelen kestane kokularını çok sever. Ama yaramaz bir Tavşan her gece onun havuçtan burnunu yediği için bu keyfini bir türlü tam olarak yaşayamaz.

3-8 Yaş

Öykü: Işın Can
Uyarlayan ve Yöneten: Haluk Yüce

Müzik: Nedim Yıldız

Oynayan: Şirin Ceylan Özen

HOKUS POKUS

BİR ÖYKÜ

hokus+pokus_küçük.jpg

Kelebekler vadisine bir Uç-uç Böceği gelir. Yavru Uç-uç Böceği rüzgarda buraya savrulmuş ve ailesini kaybetmiştir. Henüz uçmayı da bilmiyordur. Ona yardımcı olup uçmayı öğreten ise tırtıl olacaktır. Uçmayı öğrenen Uç-uç Böceği annesiyle babasını bulur.

Peki öyküdeki Hokus Pokus kısmı nerede? Gelin birlikte keşfedelim…

3-9 Yaş

Öykü: Ahmet Önel

Uyarlayan: Haluk Yüce

Müzik: Nedim Yıldız

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce

BREMEN ORKESTRASI

AFIS-BREMEN-2500px-küçük.jpg

Eşek Kara Dudak, Köpek Kopi, Kedi Gümüş ve Horoz koca İbik, yaşlanmışlar ve artık eskisi gibi hizmet edememektedirler. Sahipleri ise onlara sürekli kızar. Zavallı hayvanlar, sahiplerinden uzaklara kaçar ve yolculukta birbirleriyle karşılaşıp Kara Dudak’ın hırsız sahibinin yanlışlıkla çaldığı müzik aletlerini kullanarak müzik yapmaya başlarlar. Yeteneklerini keşfeden yeni arkadaşlar, bir sokak festivali yapılacağını duydukları Bremen’e yola koyulurlar…Grimm Kardeşlerinin bu dünyaca ünlü öyküsünden uyarlanan oyun, Tiyatro Tempo yorumuyla seyircinin karşısında!

3-9 Yaş

Öykü: Grimm Kardeşler

Esinlenme: "Muppet Çalgıcıları Bremen’de" filmi
Uyarlayan ve Yöneten: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız
Kukla ve Mask Tasarım: Haluk Yüce
Kukla ve Mask Yapımı: Tempo Grup Çalışması (2002)

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce,

Şirin Ceylan Özen

KÖPEK OLMAK İSTEMİYORUM

kopek_olmak_istemiyorum---afiş-KÜÇÜK.jpg

Kendini beğenmiş horoz bir köpek kulübesi görüp köpek olmaya heveslenir. Kalabalık bir kümes yerine bir kulübede tek başına yaşamak keyifli olacaktır. Köpekse gün boyu gelene geçene havlamaktan, insanları bacaklarını ısırmaya çalışmaktan ve sahibinin onu ip atlamaya zorlamasından bıkmıştır. O artık köpek olmak istememektedir. Ya kedi? Kedi ise her ikisinin de yerine geçip onlarla eğlenmeyi tercih eder. Herkes başkası olmak ister ama bu nasıl olacaktır acaba?

3-9 Yaş

Yazan-Yöneten: Antonina Dobrolyubova

Çeviren: Marina Yüce
Genel Sanat Yönetmeni: Haluk Yüce

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce,

Şirin Ceylan Özen

MUTLU KELEBEK

mutlu kelebek.jpg

AYŞE’NİN MUTLU OLMASI İÇİN BİR ‘KELEBEK’ RESMİ YETER Mİ?

 

Ressam Haluk, komşu kızı ve arkadaşı Ayşe’ye doğum günü hediyesi olarak ‘mutlu bir kelebek’ resmi yapmaya söz verir. Kelebeği yapar, ama onu mutlu etmeye çalışırken saçını başını yolar. Kelebek mutsuz oldukça Ayşe de mutsuz olur ve hep bu duygusunu ağlayarak yansıtır. Peki, kelebek ve Ayşe nasıl mutlu olacaklar?

3-9 Yaş

Kukla İçin Uyarlayan: Wieslaw Hejno

Çeviren: Tuğrul Çetiner

Yöneten: Haluk Yüce

Kukla Tasarımı: Haluk Yüce

Kukla Yapımı: Savaş Bayram

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce

KARAGÖZ KÜLTÜREL MİRAS
ve Yüzsüz Deli Hırsız

Karagöz-Kültürel_600x800.png

Hacivat her zamanki gibi işsiz olan Karagöz’ü akşamın geç saatinde uyandırır. Karagöz sinirlenir fakat Hacivat’ın ona iş bulduğunu öğrenince sakinleşir. Hüsmen Ağa tavuk çiftliğine bir gece bekçisi aramaktadır. Bu önemli bir iştir çünkü çiftliğin hemen yanındaki tarlada tarihi eserler bulunmuştur ve orada kazı yapılmaktadır. Bu nedenle çevrede çok fazla yabancı kişiler görülmektedir. Bu kişiler tarihi eser kaçakçılarıdır. Bu nedenle Müze Müdiresi Müzeyyen Hanım Karagözden bu kaçakçıları yakalamak için yardım ister. Karagöz için bu heyecanlı ve önemli bir görevdir.

(9+ Gençler İçin Gölge Oyunu)

Yazan: Ahmet Önel, Haluk Yüce, 

Samet Karadeniz

Yöneten: Haluk Yüce

Müzik: Nedim Yıldız

Tasvir Tasarımı: Tuncay Tanboğa, Haluk Yüce, Ayşe Keskin Uysal

Karagöz UstasıHayali Yüce Ali (Haluk Yüce)

Yardaklar: Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen,

Hami Mavrigan, Savaş Bayram

KÖMÜR ADAM

kömür adam.jpg

Bir Hollanda halk masalından esinlenilerek yapılan oyunda, black light ışık tekniği kullanılmaktadır.  Hollanda'ya özgü sembollerin yer aldığı bu oyun çömlek ustası bir baba ve oğlu Kai'nin yaşamını anlatır. Bir gün babası, Kai'ye yaptığı çömlekleri satmak için şehire gideceğini ve kendisi evde yokken, odun toplamaya çıkarsa ormanda bulunan terkedilmiş evden uzak durmasını söyler. Sizce Kai babasının sözünü dinlemiş midir? Yoksa onu bir macera mı beklemektedir? Cevabı oyunumuzda...

9+ Yaş

HOLLANDA HALK MASALI

Uyarlayan: Haluk Yüce

Yöneten: Haluk Yüce

Müzik: Nedim Yıldız

Oynayanlar: Şirin Ceylan Özen,

Hami Mavrigan, Marina Yüce, Haluk Yüce

bottom of page