top of page

UÇMAK ÖZGÜRLÜKTÜR

UCMAK-afis-ODUL-KÜÇÜK.jpg

Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçmak için çalışmaları Leonardo Da Vinci’nin çizimlerinden de yararlanarak sürmektedir. O bu hayalini gerçekleştirme çabasındayken çevresinde onu destekleyen kimse yoktur. Halk onun cambazlık gösterisi yapacağını, amacının halkı eğlendirmek olduğunu düşünmektedir. Sarayda Hezarfen’in uçma planı duyulmuş, önce yasaklanmak istenmiş, ama Vezir’in çabasıyla, nasıl olsa başaramaz, yere çakılır ölür, diyerek serbest bırakılmıştır. Hezarfen karşısına çıkan zorlukları kendisinden önce bilim adamlarının çalışmalarından cesaret alarak sürdürür. Hatta yorgun ve kendisini yalnız hissettiği bir gece rüyasında Galileo’yu görür. Galileo Galilei ona, ‘dünya dönüyor’ dediğinde ona da kimsenin inanmadığını ama dünyanın dönme gerçeğini kimsenin değiştiremediğini ve çalışmalarına devam etmesi gerektiğini söyleyerek onu cesaretlendirir. Hezarfen çalışmalarına devam eder ve yaptığı kanatlarla havada kalmayı başarır.

8-13 Yaş

Yazan: Ahmet Önel

Yöneten: Haluk Yüce

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce

Asistan: Savaş Bayram

Ses ve Işık: Savaş Bayram

KÜÇÜK PRENS

Kucuk-Prens-Afis-küçük.jpg

Yaşamın anlamından, çileğin tadına her ama her şeyi sorgulayabilmek insani bir özelliğimiz değil midir? Sanatın ayrıcalığı da bize bu sorgulama olanağı tanımasındandır. Bu nedenle Exupery’in kaleme aldığı bu eşsiz yapıt, bu tiyatronun yönetmeninden oyuncularına… Bir sahne yapıtına dönüştürülmüş, dahası hadlerini aşıp öyküyü kukla ile anlatmayı seçmişlerdir.


Çocuk izleyicilerimize kitabın aslını adres gösterdiği, yetişkin izleyicilerimize ise yaşamın yepyeni bir tarifini sunduğu için seçtik bu yapıtı. Bu özgün yapıtı sahneye koyarak belki biz de kendi sınırlarımızı zorluyoruz.


Ne ki, sanatın sınır tanımazlığı yaptırıyor bunu bizlere. Dünya edebiyatının nadide yapıtlarından birini sahneleyip siz değerli izleyicilerimize yansıtma cesaretimizi yine sanatın ufuksuzluğuna borçluyuz.
Belki de aldanıyoruzdur! Ama bu güzel aldanışın bile, salonu terk ederken sizleri değiştirmiş olduğuna emin olacağız. Bir de Küçük Prens’imizin perdenin arkasından sessizce gülümsediğine.
Ne dersiniz…. Değmez mi sizce de?

12+ Yaş

Öykü: Antoine de Saint Expéry
Yönetmen: Antonina Dobrolyubova
Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce,
Şirin Ceylan Özen
Genel Sanat Yönetmeni: Haluk Yüce

BU İŞİN İÇİNDE

BİR İŞ VAR

bu-isin-icinde-bir-is-var-küçük.jpg

Gecenin güneşi, denizin yıldızı, gökyüzünün coşkusu… Derken rüzgârın parıltısı, mehtabın kokusu ve kayığın hatırı… Ve işte müziğin şiirle buluştuğu görsel bir şölen. Gölgedeki şiir ve kurduğunuz bir hayal gerçek olabilir, sözcüklerin arkasındaki gizem ve gizli sessizliğin yarattığı müzik sizi şaşırtabilir, anlaşılmamış ağaçların ‘masal gözleri’ neler neler anlatabilir! Bu oyunda belki de ilk kez göreceğiniz çok şey var. Goethe Enstitüsü Ankara ile Tiyatro Tempo’nun gerçekleştirdiği yepyeni bir oyun. Haluk Yüce’nin yönettiği oyunda onunla birlikte sahneyi Marina Yüce ve Şirin Ceylan Özen paylaşıyorlar. Rüştü Asyalı’nın sesini de duyabileceğiniz, müziklerini Nedim Yıldız’ın yaptığı oyun renk, ışık ve gölgelerle kurgulanmış. Alman yönetmen Peter Müller’in gölge-ışık konusunda teknik ve yaratı desteği verdiği oyun 9 yaş üstü gençleri, yetişkinleri ve aileleri sahne şiirine davet ediyor.

9+ Yaş

Kurgulayan: Ahmet Önel, Marina Yüce,

Şirin Ceylan Özen, Haluk Yüce

Yöneten: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız
Gölge ve Işık Danışmanı: Peter Müller
Dramaturji: Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen, Haluk Yüce

Görsel Tasarım: Haluk Yüce
Işık Teknik Danışmanı: Semih Yolaçan, Okaner Yüce
Görsel Figür Yapımı: Savaş Bayram,

Selim Akbulut

Konuk Ses: RÜŞTÜ ASYALI

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen

KÖMÜR ADAM

kömür adam.jpg

Bir Hollanda halk masalından esinlenilerek yapılan oyunda, black light ışık tekniği kullanılmaktadır.  Hollanda'ya özgü sembollerin yer aldığı bu oyun çömlek ustası bir baba ve oğlu Kai'nin yaşamını anlatır. Bir gün babası, Kai'ye yaptığı çömlekleri satmak için şehire gideceğini ve kendisi evde yokken, odun toplamaya çıkarsa ormanda bulunan terkedilmiş evden uzak durmasını söyler. Sizce Kai babasının sözünü dinlemiş midir? Yoksa onu bir macera mı beklemektedir? Cevabı oyunumuzda...

9+ Yaş

HOLLANDA HALK MASALI

Uyarlayan: Haluk Yüce

Yöneten: Haluk Yüce

Müzik: Nedim Yıldız

Oynayanlar: Şirin Ceylan Özen,

Hami Mavrigan, Marina Yüce, Haluk Yüce

bottom of page