RENKLERİN OYUNU

Sıcak Renkler Ülkesinde Kırmızı Bey, Sarı Hanım ve onların çocukları Tonton Turuncu yaşamaktadır. Soğuk Renkler Ülkesi’nde ise Yeşil Hn., Mor Bey ve çocukları Mavi Maviş yaşamaktadır. Mavi Maviş bir gün oyun oynarken yolunu kaybeder ve Sıcak Renkler Ülkesine gelir ve Tonton Turuncu ile arkadaş olur. Mavi Maviş’i Sıcak Renkler ailesi ülkesine götürür. Bu buluşma iki ülkenin arasında bir dostluk oluşturur ve iki ülkeyi bu aileler birleştirmeye karar verir. İki ülkenin birleşmesi ile rengarenk bir ülke ortaya çıkar. Bütün renkler el ele verdiklerinde gökyüzünde gökkuşağı oluşur.

1-4 Yaş

Yöneten: Haluk Yüce 

Oynayanlar: Marina Yüce, Haluk Yüce

BENCİLİN BAHÇESİ

Dev, bahçesini kimseyle paylaşmak istemez ve onu herkesten korumak amacıyla etrafına duvar örer. Kış geçer, bahar gelir, her yerde ağaçlar yeşerir ve rengarenk çiçekler açar, fakat Bencil Dev’in bahçesinde kış hüküm sürmeye devam eder. Baharın bir türlü gelmemesine anlam veremeyen Dev, bir gün bunun nedenini keşfeder…

3-9 Yaş

Yöneten: Haluk Yüce 

Oynayanlar: Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen

BREMEN ORKESTRASI

Eşek Kara Dudak, Köpek Kopi, Kedi Gümüş ve Horoz koca İbik, yaşlanmışlar ve artık eskisi gibi hizmet edememektedirler. Sahipleri ise onlara sürekli kızar. Zavallı hayvanlar, sahiplerinden uzaklara kaçar ve yolculukta birbirleriyle karşılaşıp Kara Dudak’ın hırsız sahibinin yanlışlıkla çaldığı müzik aletlerini kullanarak müzik yapmaya başlarlar. Yeteneklerini keşfeden yeni arkadaşlar, bir sokak festivali yapılacağını duydukları Bremen’e yola koyulurlar…Grimm Kardeşlerinin bu dünyaca ünlü öyküsünden uyarlanan oyun, Tiyatro Tempo yorumuyla seyircinin karşısında!

3-11 Yaş

Öykü: Grimm Kardeşler

Esinlenme: "Muppet Çalgıcıları Bremen’de" filmi
Uyarlayan ve Yöneten: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız
Kukla ve Mask Tasarım: Haluk Yüce
Kukla ve Mask Yapımı: Tempo Grup Çalışması (2002)

BEYAZ KALEMİN

RENKLİ DÜNYASI

Oyun insan boyu yazar kuklası ve onun rüyasında gördüğü büyük boyutlu kalem ve kalemtraş kuklaları ile sergilenmektedir. Beyaz Kalem’in düşlediği görüntü ise iki boyutlu figürlerle şekillenen bir tablo oluşturmaktadır. Yazar Ahmet kuklası bacak ve gövdesi ayrı olarak getirilip seyircinin önünde birleştirilip kullanılmaktadır. Kalemtraş ve Beyaz Kalem kuklaları ‘masa üstü kuklası’ ve/ya da Japon bunraku kuklası diye adlandırılmaktadır. Bu teknikte kuklacı kuklalarla birlikte görülmektedir.

3-9 Yaş

Öykü: Ahmet Önel
Uyarlayan ve Yöneten: Haluk Yüce 
Kukla Tasarımı: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız

PALYAÇO KRAL

Birinci öykü kuklalarla canlandırılmaktadır. Palyaço Kral iskambil kağıtlarının arasından seçilmiş olan joker ile diğer Kral papaz ile kişileştirilmektedir. Bunlar büyük boy 70x100cm. boyutunda iskambil kağıtlarıdır ve üzerlerindeki figürler hareket etmektedir. Böylece bu kartlardaki figürler kuklaya dönüşmektedir. İkinci öyküdeki Tavus Kuşu ve Baykuş karakterleri mask ve kostümler aracılığı ile canlandırılmaktadır. Burada da mask oyunculuğu öne çıkar. Ayrıca her iki öyküde de seyirci çocuklar da oyuna aktif olarak katılmaktadır.

3-9 Yaş

Öykü: Savaş Dönmez
Uyarlayan ve Yöneten: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız

MUTSUZ KORKULUK

Ceviz ağacı çok büyüdüğü için Bahçevan onu budar, budadığı dallarından da bir korkuluk yapar. Ama eski kuş arkadaşları ağacı bu haliyle tanımadıkları için artık dallarına konmazlar, ondan korkup uzaklaşırlar. Korkuluk da, artık kuşlarla arkadaş olamadığı, onlarla sohbet edemediği için çok mutsuzdur. Bu böyle sürüp giderken bir gün Korkuluğun çok mutlu olacağı bir olay yaşanır…

3-9 Yaş

Öykü: Ahmet Önel

Yöneten: Haluk Yüce

GEZGİN MANTAR

Gezgin Mantar

3-9 Yaş

Öykü: 

Yöneten: 

TOZLU KİTAPLAR

Oyun bir kukla oyunudur. ‘Muppet’ tarzı Tozbezi’nin yanı sıra sopalı ve el kuklası tekniğinde kuklalar da kullanılmaktadır. Canlanıp harekete geçen kuklaların hepsi sopalı kukla olarak tasarlanmıştır. Kitapların içinden çıkan kuklalar sopalı kukla ve el kuklası olarak düşünülmüştür. Oyunun dramatik altyapısını Haluk Yüce’nin kendi öyküsü oluştururken, kukla bölümündeki oyun yalnızca kitapların ve Tozbezi’nin fantastik ilişkilerine yaslanmaktadır.

3-9 Yaş

Yöneten: Haluk Yüce

PALYAÇOLARLA

EĞLENCE

Palyaçolarla Eğlence

3-9 Yaş

Yöneten: 

GÖK NİNE'YE

KONUK GELDİ

Gümüş Yıldız, herkesin ilgisini çekmeye çalışan ve bundan dolayı sürekli komik durumlara düşen bir genç Yıldız’dır.

Bir gün, Göknine yıldızlara başka bir evrenden Kuyruklu Yıldız’ın yaklaştığını ve onlara konuk olacağını söyler. Kuyruklu Yıldız gelir, diğer yıldızlarla oyunlar oynar, onlara yeni oyunlar öğretir ve herkesi çok mutlu eder. O arada Aydede’yi görüp hayran kalan Kuyruklu Yıldız onu sürekli kaybetmektedir. Gümüş Yıldız, kuyruğundan bir parça karşılığında Kuyruklu Yıldız’ın Aydede ile buluşmasına yardımcı olacağını iddia eder… Kuyruklu Yıldız, kandırıldığını öğrenirse ne yapar?

4-8 Yaş

Öykü: Haluk Yüce 
Yöneten: Haluk Yüce 
Oynayan: Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen

UÇTU UÇTU

ÖYKÜ UÇTU

İki gezgin ülkeden ülkeye dolaşarak çocuklara öyküler anlatmaktadır. Estepeta ise, gittikleri ülkelerden birinin kralıdır. Gezgin öykücüler çocukların ilgisini kendilerine çektiği için çok sinirlenir ve Öykücü Özgür’ü zindana atar. Ama kralın kızı Cankız da öyküleri çok sevmiştir ve babasına öykücüyü özgür bırakması için yalvarır. Kral Estepeta kabul eder, ama bazı şartları vardır…

3-8 Yaş

Öykü: Ahmet Önel
Uyarlayan: Ahmet Önel – Haluk Yüce
Yöneten ve oynayan: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız

KÜSKÜN KOCA AĞAÇ

Oyun büyük boyutlu bir ağaç kuklasının yanı sıra, kuş ve kelebeklerin canlandırıldığı sopalı kuklalar ve masklarla oynanmaktadır. Öykü anlatıcılığı (meddahlık), kukla, mask oyunculuğu ve canlandırma iç-içe kullanılmaktadır. Büyük boyutlu ağaç ‘muppet’ tekniğinde yapılmış bir kukladır.

Oyunda, yaşadığımız güzelliklerin farkında olup, onların değerini bilmemizin önemi anlatılmaya çalışılmaktadır. Müzik yapmanın, şarkı söylemenin ve oyun oynamanın güzellikleri söze dayandırılmadan görsel bir dil kullanılarak aktarılmaktadır.

4-8 Yaş

Öykü: Ahmet Önel
Uyarlayan ve Yöneten: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız
Kukla-Mask: Haluk Yüce

İBİŞ ADINDA BİR İBİŞ

İbiş Adında Bir İbiş

3-8 Yaş

Oynayan: Haluk Yüce

MORKUŞ'UN DÖNÜŞÜ

MorKuş'un Dönüşü

3-8 Yaş

Yazan- Yöneten: Haluk Yüce

Müzik - Söz: Ahmet Önel, Haluk Yüce

Kukla Sahne Tasarımı: Haluk Yüce

Kukla Yapımı: Savaş Bayram

Oynayanlar: Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen

ŞARKIYLA

SALLANAN SALINCAK

Şarkıyla Sallanan Salıncak

3-9 Yaş

Öykü: Ahmet Önel

Kukla İçin Uyarlama: Haluk Yüce

Yönetici: Haluk Yüce

Müzik: Nedim Yıldız

Kukla Tasarım: Haluk Yüce

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce,

Şirin Ceylan Özen

KAR BEYAZ TAVŞAN

Mevsim kış ve kar zamanıdır. Tüm seyirci çocuklar birer kar tanesidir. Kar taneleri dans ederek yere inerler ve her taraf bembeyaz olur.

Çocuklar evlerine dağılınca Kardan Adam yalnız kalmayı, gökyüzündeki yıldızları izlemeyi ve evlerden gelen kestane kokularını çok sever. Ama yaramaz bir Tavşan her gece onun havuçtan burnunu yediği için bu keyfini bir türlü tam olarak yaşayamaz.

3-9 Yaş

Öykü: Işın Can
Uyarlayan ve Yöneten: Haluk Yüce

Müzik: Nedim Yıldız

HOKUS POKUS

BİR ÖYKÜ

Hokus Pokus Bir Öykü

3-9 Yaş

Öykü: Işıl Can

Uyarlayan: Haluk Yüce

Müzik: Nedim Yıldız

KARAGÖZ CADILAR

Karagöz Cadılar

4+ Yaş

Oynayanlar: Hayali Yüce Ali (Haluk Yüce)

KÖPEK OLMAK İSTEMİYORUM

Köpek Olmak İstemiyorum

3-9 Yaş

Yazan-Yöneten: Antonina Dobrolyubova

Çeviren: Marina Yüce

Genel Sanat Yönetmeni: Haluk Yüce

MUTLU KELEBEK

AYŞE’NİN MUTLU OLMASI İÇİN BİR ‘KELEBEK’ RESMİ YETER Mİ?

 

Ressam Haluk, komşu kızı ve arkadaşı Ayşe’ye doğum günü hediyesi olarak ‘mutlu bir kelebek’ resmi yapmaya söz verir. Kelebeği yapar, ama onu mutlu etmeye çalışırken saçını başını yolar. Kelebek mutsuz oldukça Ayşe de mutsuz olur ve hep bu duygusunu ağlayarak yansıtır. Peki, kelebek ve Ayşe nasıl mutlu olacaklar?

3-9 Yaş

Kukla İçin Uyarlayan: Wieslaw Hejno

Çeviren: Tuğrul Çetiner

Yöneten: Haluk Yüce

Kukla Tasarımı: Haluk Yüce

Kukla Yapımı: Savaş Bayram

  • w-facebook
  • Beyaz Instagram Simge

© 2023 Copyright TİYATRO TEMPO.