BİZDEN HABERLER

KARAGÖZ PERDESİ ve MASAL SAHNESİ SANDIKLARIMIZ SATIŞTA

Eğitici, eğlenceli, yaratıcı sandıklarımızla çocuğunuzun hayal gücünü geliştirerek onlarla kaliteli vakit geçirmek ister misiniz?

Sipariş İçin 

Tel: 0312 232 32 92    Gsm: 0533 209 94 41

Web: https://bit.ly/39TbCOe

www.tiyatrotempoankara@gmail.com

27 MART DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

LEMİ BİLGİN'DEN 27 MART 2020 DÜNYA TİYATRO GÜNÜ ULUSAL BİLDİRİSİ

 

Binlerce yıldır olduğu gibi siz ve biz, seyirciler ve oyuncular yeniden buluşacağız, yine bir araya geleceğiz ve birlikte yaratılan anların tanığı olacağız.

 

Bizi birbirimizden ayıran tüm engelleri, tüm farklılıklarımızı unutup, bizi birbirimize bağlayan ortak duyguların, ortak tehlikelerin, ortak özlemlerin büyülü dünyasına katılacağız.

 

Var olmak için birilerine aracılık edip körü körüne savunucusu olmak yerine, gerçeklerin üstündeki örtüyü kaldırıp bir ışık tutacağız.

 

Farklı oldukları için birbirini yok etmek isteyenlere karşı, benzerliklerimizi ortaya çıkarıp, birbirimizi anlamanın, diyalogun, birlikte yaşamanın yollarını arayacağız.

 

Görmek istemeyenlerin gören gözü,

 

Söylemek için cesareti olmayanların söyleyen dili olacağız.

 

Bizi tek bir kalıba dökmek isteyenlere karşı çok sesli, çok renkli bir dünyanın savunucusu olacağız.

 

Biliyoruz,

 

Savaşların, çatışmaların, baskıcı düzenlerin, yırtıcı kapitalizmin hüküm sürdüğü,

 

Doğanın katledildiği,

 

Kadınların ezilip öldürüldüğü,

 

Hukukun adaletin yok sayıldığı,

 

Sınırlarda çocukların solduğu,

 

En büyük acıları en masumların yaşadığı bir zaman diliminden geçiyor dünya.

 

İşte bunun için,

 

İçinde yaşadığımız zamanı utandırmak, bu utanca ortak olmamak için,

 

Barışı öksüz bırakmamak,

 

Umutlarımızı yeşertmek için,

 

Sansüre, engellere, yasaklara, yokluklara karşı tiyatronun yeniden ve daha cesaretle var olduğunu göstermek için,

 

Kilit altına alınamayan sözcüklerle, şarkılarla, dansla, ışıkla, renkle

 

Yeniden buluşacağız

 

Birlikte olacağız

 

Siz ve biz

 

Yani tiyatro.

 

 

 

Lemi Bilgin

 

Oyuncu, Eğitmen, Akademisyen

USTALARI ANMA GECESİ

31 Ocak günü Hayali Küçük Ali, Hadi Poyrazoğlu ve Hayali Torun Çelebi’yi anma adına düzenlediğimiz törenimizde "Karagöz Ceviz Arkadaşım" oyunu oynanarak ustalar hakkında konuşmalar yapıldı.

TRT ANKARA RADYOSU'NUN "HAYATIN SESİ" PROGRAMINA KONUK OLDUK

Genel Sanat Yönetmenimiz Haluk Yüce ve müdürümüz Marina Yüce 24 Aralık'da TRT Ankara Radyosu'nun "Hayatın Sesi" programına konuk oldu.

HAYATIN SESİ - Haluk Yüce - Marina Yüce
00:00 / 00:00

BİR DÜNYA KLASİĞİ

MEB ŞURA SALONU'NDA...

Dünyanın En Sevilen Klasiklerinden
BREMEN ORKESTRASI


MEB Şura Salonu'nda...

Bremen Orkestrası 7 Nisan 2019 Pazar günü saat 13:00'de...

20 MART DÜNYA ÇOCUK VE GENÇLİK

TİYATROSU GÜNÜ

Değerli Veliler, Öğretmenler, Eğitimciler ve Okul Yöneticileri,

 

‘20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü’ kutlu olsun! Belki çoğunuz böyle bir gün var mıydı, diye şaşırdınız. Haklısınız, böyle bir günün olduğundan hemen hemen hiçbirimizin haberi yok. Sanırım bir çoğunuz ASSITEJ adını da ilk kez duyuyorsunuzdur. ASSITEJ, UNESCO çatısı altında kurulmuş olan açılımı ‘Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği’ olan, 30 yıldır Türkiye’de de merkezi bulunan, 100 civarında ülkede çocuk ve gençlik tiyatrosu alanında çalışmalar yapan oyuncu, yönetmen, tasarımcı ve akademisyenlerden oluşan kişilerin buluştuğu, bilgi ve deneyim paylaştığı bir platform. Bu platformda buluşan, çocuk ve gençlik tiyatrosunu büyük bir ciddiyetle yapan ve tiyatronun insan yaşamındaki önemine inanan tiyatro insanları ve akademisyenler, her ülkede çok istismar edilen tiyatronun bu alanına dikkat çekmek ve çocukların ‘nitelikli tiyatro’ ile yaygın bir şekilde buluşabilmeleri için çalışmalar yürütmekteler. Tiyatroda nitelik konusu bu kadar gündemdeyken dünyada insanların içinde bulunduğu koşullar, tiyatro ile hiç tanışmamış çocukların ve gençlerin sayısal olarak çokluğu ve tiyatronun çocuklar üzerinde olabilecek olumlu etkisi nedeniyle, bu önemli gün nedeniyle ASSITEJ Merkezi tarafından son yıllarda ‘BUGÜN BİR ÇOCUĞU TİYATROYA GÖTÜRÜN’ sloganı tüm dünyada öne çıkartılmaktadır.

Bugün gelin siz de çocuk tiyatrosunun bu önemli gününü evinizde, sınıfta, sofranızda da olsa çocuklarınızla kutlayın, tiyatro üzerine konuşun ve size ekte göndereceğimiz bildirileri onlarla paylaşın.

Saygılarımla,

Haluk Yüce

ASSITEJ Türkiye Merkezi

Yönetim Kurulu Başkanı

20 MART

‘DÜNYA ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI GÜNÜ’

2019 BİLDİRİLERİ

Uluslararası ASSITEJ Başkanı Yvette Hardie’nin mesajı:

 

Dünyamız ayrışma ve bölücülükle parçalanmış durumda. Çevremizde her yerde liderler ve stratejiler insanları ırk, dil, kültür, ekonomik durum, cinsiyet, bir fikre bağlılık, ait olma ve olmama temellerinde birbirine düşürme peşinde… İnsanlığımızın her yönü birileri tarafından bu ayrışmayı daha derinleştirmek ve daha yüksek kuşku ve korku duvarları dikmek için kullanılıyor. Sonuç olarak, Ubuntu isimli, “varım çünkü varsın” ve “bir insanı insan yapan diğer insanlarla olan ilişkileridir” fikirlerini temeline alan Afrika kaynaklı felsefi duruşa sırtımızı dönmüş gibi duruyoruz.

 

Çocuklarımıza ve özellikle de kendimize yaptığımız bu büyük yanlışlığı nasıl düzeltebiliriz?

 

Çocuklarımız neyi paylaştığımızı hatırlayacakları ve bir insan olmanın ne demek olduğunu gösteren çoklu gerçekliği kavrayacakları anlara sahip olmalılar. Kendilerine hiç benzemeyenlere karşı empati geliştirebilsinler diye bu bölücü dile kafa tutan yeni düşünme yollarını keşfedecekleri alanlara ihtiyaçları var. Dünyanın sunabileceği neşe ve güzelliği hatırlayabilmeleri için bir toplum içerisinde birlikte olma deneyimlerine ihtiyaçları var.

 

ASSITEJ tiyatronun diğer insanlarla ve daha da önemlisi kendimizle daha derinden bir bağ kurma hissine giden birden fazla kapı araladığına inanmaktadır.

 

Bir süre önce, New York’taki The New Victory Tiyatrosu, tiyatronun çocuk ve gençlere olan faydaları ile ilgili beş yıl süren bir araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Beklenmedik önemli sonuçlardan biri, tiyatroya maruz kalmışlığın bu çocuklarda yarattığı geleceğe karşı ümitvarlık hissiydi. Bu sonuç, tiyatro gösterimleri ve atölyelere katılmamış çocuklardan oluşan kontrol grubunda ise tam tersiydi ki bu gruptaki çocuklar gelecekteki okuma ve çalışma olanaklarına dair azalan umutlara sahiptiler.

 

Umut neden bu kadar önemlidir? Umut pozitif enerji üretir ve bu enerji özgüven, irade, azim ve son olarak da insanın kendi yaşamında ve diğerlerinin yaşamlarında farklılıklar yaratabilecek somut eylemlere dönüşür. Her çocuğun umut sahibi olmaya ihtiyacı vardır.

 

Bu yüzden hadi bugün, kişisel ve sosyal durumları bir kenara bırakıp bir çocuğu ya da genci tiyatroya götürelim ve her çocuğun sanat ve tiyatroya ulaşabilmesi için gösterilen çabayı destekleyelim. Ve biz, bu mesleği icra edenler, hadi kendimizi - bugünün ve yarının aşkına - genç insanların dünya algılarında bir fark yaratabilecek kaliteli deneyimler sağlamaya adayalım.

 

Yvette Hardie

2019 – 20 Mart ‘Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü’

Joyee (8)’nin mesajı:

 

Her şey tiyatroya bağlıdır. Ben tiyatronun çok özel olduğu bir yerde, Hindistan’da doğdum.

 

Yetimhanedeyken bile orada tiyatronun önemli olduğunu biliyordum. Annem tiyatronun bir parçası. Ben tiyatronun bir parçasıyım. Ben “Çokluk Evi” yapıyorum ki o da bir çeşit tiyatro – performanslar yapıyoruz, bu tarz şeyler. Her çocuk eğlenceli şeyler yapma hakkına sahiptir. Çokluk evi gibi. Bollywood da yapıyorum çünkü geldiğim yere uyuyor.

 

Her şey tiyatrodur. Anlatması zor. Anlamayan birine bunu anlatmaya çalışmam. Onları götürür ve gösteririm ki kendi gözleriyle görebilsinler.

 

Tiyatro sensin. Ne yaparsan yap tiyatrodur. Çevrendeki her şey tiyatrodur. Sen tiyatrosun. Tüm vücudun tıpkı bir tiyatro gibi birlikte çalışır. Büyük bir performans yaratmak için. Bu performans senin yaşamındır.

 

Tiyatro olmadan, hayal gücü olamazdı. Kimse kendisi olmayı beceremezdi. Hikayeler olmadan, herkes her zaman sıkılırdı. Biraz kasvetli – çok da iyi hissetmezlerdi. Ay gibi olurdu. Kimse büyük şapkaları yüzünden birbiriyle iletişim kuramazdı aslında.

 

Eğer hayal gücün yoksa bunu düzeltebilecek tek şey tiyatrodur. Sana bir şeyler öğretir. Sana sevgiyi öğretir. Nasıl farklı şekillerde olduğunu gösterir. Ve onu bilmeyen farklı insanların birbirlerini nasıl da sevebileceklerini gösterir. Eğer güçlü bir hikayeyse, bizleri değiştirir. Tiyatro özel ve iyi ve güzeldir. Ve biz tüm hislere sahip olmalıyız – eğer oyun bizi üzüyorsa, o zaman bize umut da verebilir – bu daha sonra gerçekleşebilir, çoğunlukla da gerçekleşir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019 – 20 Mart ‘Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü’

Jojo (11)’nun mesajı

 

Ben 11 yaşındayım ve disleksik bir çocuğum. Azcık da küfür eden bir insanım. Ben beni anlayan insanları severim, benim gibi. Bir şeyin parçası olmak istiyorum. Dünyayı değiştiren bir insan olmak istiyorum. Bir tiyatro oyununda, çocuklar ve fikirler ve politika ile ilgili Çocuklar Partisi’ndeyim. Dünyayı bu şekilde değiştirmeye başlayabilirim.

 

Tiyatro önemlidir çünkü hikayeler gösterir. Hikayeler nesiller boyu neler olduğunu gösterir. İnsanlar nereden gelmiş, neden buradalar ve nasıl olmuş da buradalar. Bilmemiz gereken şeyler. Böylelikle insanları ve neler yaptıklarını anlayabiliriz.

 

İlk oyunum aslında annemin karnındayken Adelaide’de bir müzik festivalindeymiş. Hatırladığım ilk oyun ise bir opera. Çünkü Roger’ın kuzeni bir opera sanatçısı. Roger benim dedem.

 

Hayal gücünü, diğer herkesinkinden farklı olan kendi hayal gücünü kullandıran tiyatro oyunlarına bayılıyorum. Çünkü oyundaki şeyleri görmek zor veya orada değiller ve sen onları hayal etmek zorundasın. Onları uydurursun. Sonrada onları çok da güzel görürsün. Ama diğer insanlar, senin kafanın içinde olandan çok daha farklı bir hikaye ya da resim görüyor olabilir.

 

Eğer çocukları tiyatroya götürmezseniz, tiyatro durur. Tiyatro hareket halindeki yaşamları ve kalpleri ve canları gösterir. Eğer küçük bir çocuğu tiyatroya götürüyor olsaydım, çok küçük bir çocuğu, ona her şeyi yolda anlatmazdım. Kendisi izler ve sonra bana açıklardı.

 

Eğer bir daha tiyatroya gidemeyeceğim söylenseydi, üzülürdüm. Kızardım.

Eğer tiyatroda gördüğüm bazı şeyleri görmemiş olsaydım, ben, ben olmazdım.

 

Ve ben kendimi seviyorum. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019 – 20 Mart ‘Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü’

ASSITEJ – Türkiye Merkezi Ulusal Bildirisi

ÇOCUK VE GENÇLERİN ‘TİYATRO GÜNÜ’!

                                                                                                                                                                                                                     

     Tiyatro eğitir, öğretir, eğlendirir. Hele çocuklar için çok gereklidir. Oyun nasıl ki çocuk yaşamında ‘olmazsa olmaz’ ise tiyatro da öyle. Tiyatro yapmak çocukların kendi kendilerine veya arkadaşlarıyla birlikte oyun kurmasından hiç farklı değildir. Yani çocukların dünyasına en yakın ve onların hayal güçleriyle parçası olduklarında zenginleşen bir sanattır tiyatro.

     ASSITEJ gibi bir kuruluşun varlığını öğrendiğimde çok heyecanlanmıştım. 1980 sonlarıydı ve tüm dünyada çocuk tiyatrosunu ciddiye alan insanlar vardı ve UNESCO çatısı altında örgütlenmişlerdi. O sıralar Paris’e gittiğimde ASSITEJ Merkezine gidip Başkan’la konuşmuştum. ASSITEJ Türkiye’de de olsa ne iyi olur dediğimde, Başkan Türkiye’ye önerdiklerini ve cevap alamadıklarını söyledi. Ve döner dönmez bu çocuklara ve onların tiyatrosuna değer veren ASSITEJ’in kurulmasını büyük zorluklarla mücadele ederek yanıma başka arkadaşlarımı da alarak kurdum ve çok kısa süre sonra Alaçatı’da uluslar arası bir çocuk ve gençlık tiyatroları festivali başlattık. Daha sonra bu festival  Bursa’da devam etti ve şu anda çeyrek asra yakın süredir bir festivalin sahibi olarak ASSITEJ Türkiye Merkezi sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bilinir bir örgüt oldu. Öyle ki, Türkiye Merkezi Başkanı  iki dönem Uluslar arası ASSITEJ Yönetim Kurulu’nda da görev yaptı.

     

     Değerli eğitimciler, bugün ‘Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü’.  Bugün bir çocuğu veya genci tiyatroya götürün. Onların gözündeki pırıltı ve duydukları heyecan inanın sizleri de çok mutlu edecek.

Olcay Poyraz Bertrand *

 

*Devlet Tiyatroları’ndan emekli oyuncu ve yönetmen.

  • w-facebook
  • Beyaz Instagram Simge

© 2023 Copyright TİYATRO TEMPO.