BİZ KİMİZ?

TİYATRO TEMPO

Tiyatro Tempo 1985’den bu yana özellikle çocuklar için kukla ağırlıklı tiyatro çalışmaları yapmaktadır. Çocukların aktif katılımını ve onların yaratıcı dünyalarının zenginleşmesini hedefleyen oyunlar yapmak Tiyatro Tempo’nun en önemli hedefi. Meddahlık ve “gölge oyunu” karagöz gibi geleneksel biçimleri de önemseyen Tiyatro Tempo kendi alanı içine giren tüm kukla teknikleri konusunda yetkinleşmeyi ve bunu izleyicilerine tanıtmayı görev bilmektedir.

Tiyatro Tempo çalışmalarını uluslararası standartlara göre gerçekleştirmeye özen göstermekte ve katıldığı festivallerde aldığı değerlendirmelerle bunu kanıtlamaktadır.

Uluslararası çalışmalarını farklı boyuta taşımak ve yurt içinde ve yurt dışında katıldığı festivallerde izlediği muhteşem oyunları Ankara seyircisinin beğenisine sunarak kukla alanındaki kalite standartlarını yükseltmek amacıyla 2015 yılında başlayan bir gelenekle Tiyatro Tempo Uluslararası Ankara Kukla Festivalini düzenlemektedir.

HALUK YÜCE

(HAYALİ YÜCE ALİ)
TİYATRO TEMPO GENEL SANAT YÖNETMENİ

1954 doğumlu, 38 yıllık tiyatro ve 28 yıllık kukla ve karagöz deneyimi var.
• ABD’de kukla tiyatrosu üzerine Güzel Sanatlar Yüksek Lisans eğitimi yaptı.
• Haluk Yüce , Türkiye’de Karagöz’ün tanıtımına büyük emeği geçmiş olan Hayali Küçük Ali’nin torunu ve öğrencisi olan Hayali Torun Çelebi’nin öğrencisi oldu ve asistanlığını yaptı. Ustası ona Hayali Yüce Ali sanatçı ünvanını verdi.
• 1984’den bu yana kendi kurduğu Tiyatro Tempo ‘da oyunlar yönetiyor, kuklalar yapıyor ve oyunlarda görev alıyor.
• 2003 yılından beri Çeşitli üniversitelerde seminerler, dersler veriyor ve kukla alanında atölye çalışmaları gerçekleştiriyor.
• Yurt dışında bir kısmı ustasıyla olmak üzere şu ülkelerde festival, kongre ve seminerlere katıldı ve gösteriler yaptı: ABD, KANADA, İTALYA, FRANSA, İSPANYA, ALMANYA, BELÇİKA, FİNLANDİYA, SLOVENYA, HİNDİSTAN, JAPONYA, PAKİSTAN, SİNGAPUR, MISIR, AVUSTRALYA, SURİYE, LÜBNAN, ÜRDÜN, RUSYA, MOLDOVA VE KORE.
• 1990-2000 yılları arasında TRT’de çok sayıda, kuklaların da kullanıldığı çocuk programları gerçekleştirdi. TRT’de iki kez prodüktörlere ‘Televizyonda Kukla Kullanımı’ başlıklı seminerler verdi.
• Değişik illerde, ödenekli ve özel tiyatrolara kukla tasarlıyor, yapıyor ve kukla oynatımı üzerine eğitim veriyor, oyun sahneliyor.
Ankara Üniversitesi D.T.C.F. , Eğitim Fakültesi, A.Ü. Sürekli Eğitim Merkezi, Hacettepe Üniversitesi ve Çağdaş Drama Derneği’nde seminerler veriyor, atölyeler gerçekleştiriyor veya öğretim elemanı olarak çalışıyor.

MARİNA YÜCE

OYUNCU VE KUKLACI

1993 yılında Moldova Devlet Üniversitesi Rus Filolojisi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı zamanda 1991-94 yılları arasında Moldova Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Bölümünde okudu. 1994-2000 yılları arasında Moldova Devlet Radyosu’nda spikerlik yaptı ve ‘DEMİLUN Kukla Tiyatrosu’nda kuklacı olarak çalıştı. 2000-2003 yılları arasında Ankara Üniversitesi DTCF’de Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek Lisans Eğitimi gördü. 2005-2006 sezonunda Tiyatro Tempo’nun kadrosuna girdi. Halen Tempo’nun oyunlarında oyuncu ve kuklacı olarak görev alıyor ve Tiyatro Tempo’nun Müdürlüğünü yapıyor, Kurumsal ilişkileri yürütüyor.

SAVAŞ BAYRAM

KUKLA YAPIMI VE TASARIMCISI

1976 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Turizm Ön lisans Bölümü’nde okudu. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarında Yaylı Çalgılar Yapım Bölümü’nü bitirdi.

Lise döneminin son yılında, 1997’de yarım zamanlı çalışmaya başladığı Tiyatro Tempo’da Haluk Yüce’den kukla ve mask yapımı üzerine eğitim aldı. 2008 yılından bu yana Tiyatro Tempo’nun atölye sorumlusu olarak çalışıyor, oyunlar için kukla ve masklar yapıyor, oyunlara teknik sorumlu, kuklacı veya kuklacı asistanı olarak katılıyor.

ŞİRİN CEYLAN ÖZEN

OYUNCU VE KUKLACI

1982 yılında Ankara’da doğdu. 2004 yılında; Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Bölümü’nü bitirdi.

2008 yılından itibaren 2015 yılına kadar, iki farklı özel sanat merkezinde amatör olarak oyunculuk yaptı. Sahne amirliği, yönetmen yardımcılığı, aksesuar, kostüm ve afiş tasarımı alanlarında çalışmalarda bulundu. Pantomim, Drama Yöntem ve Uygulamaları, Diksiyon, Tiyatro Tarihi alanlarında eğitimler aldı, atölye çalışmalarına katıldı. Çeşitli TV projelerinde, figüran olarak görev aldı.

2014 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nü bitirdi.

2015 yılında Oyun ve Tiyatro Akademisi Derneği’nden, Drama Liderliği ve Eğitmenliği üzerine eğitim alarak, 2018 yılında mezun oldu.

2015-2016 sezonunda Tiyatro Tempo ailesine katıldı, halen burada oyuncu ve kuklacı olarak çalışmaya devam etmektedir.

YULİANA BAYRAM

HALKLA İLİŞKİLER SORUMLUSU

1981’de Moldova’da doğdu. Moldova Devlet Pedagoji Üniversitesi Romence-Gagauzca Dil ve Edebiyat bölümünde eğitim gördükten sonra Türkiye’ye geldi. 2001 yılında Gazi Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi bölümünü kazanarak eğitimini tamamladı. Üniversite yıllarında çeviri yapmaya başladı ve bugüne kadar Rusça-Türkçe ve Türkçe-Rusça birçok makale, tiyatro metinleri ve kitaplar çevirdi.

Mezun olduktan sonra farklı firmalarda idari görevlerde bulundu, 2015 yılından bu yana ise Tiyatro Tempo ve Uluslararası Ankara Kukla Festivalinde Halkla İlişkiler görevini yürütüyor.

SEVGİ PINAR ÖZEN GÜNGÖR

TANITIM VE SOSYAL MEDYA UZMANI

1990 yılında Ankara’da doğdu. Özel yetenek sınavıyla kazandığı Gazi Üniversitesi Seramik Öğretmenliği’ni birincilikle bitirdi. Özel kurslarda Taş Bebek ve Keçe Aksesuarları yaptı. Daha sonra özel şirketlerde 6 yıl Grafik Tasarım üzerine çalıştı. Halen Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde Web Tasarımı ve  Kodlama bölümünde eğitimine devam etmektedir. 2018 -2019 sezonu itibariyle Tiyatro Tempo’da Sosyal Medya ve Grafik Tasarım alanında çalışmaya başlamıştır.

  • w-facebook
  • Beyaz Instagram Simge

© 2023 Copyright TİYATRO TEMPO.