BİZ KİMİZ?

 • Tiyatro TEMPO, çocuklar ve gençler için çağdaş bir anlayışla kukla ağırlıklı tiyatro çalışmaları yapmaktadır. Tempo, kaliteye önem vermekte ve tiyatro yaparken çocukların estetik duygularının gelişmesini, aktif katılımını ve onların yaratıcı dünyalarının zenginleşmesini gözetmektedir. Kurulduğu 1984 yılından bu yana sahnelediği 43 farklı oyundan 29 tanesi 3-9 yaş grubu için, 5 Karagöz oyunu, 5 gençlik oyunu, 4 de yetişkin oyunudur.

 

 • Meddahlık ve gölge oyunu Karagöz gibi geleneksel biçimleri de önemseyen Tiyatro Tempo kendi alanı içine giren tüm kukla teknikleri konusunda yetkinleşmeyi ve bunu çocuk, genç ve yetişkin izleyicilerine tanıtmayı görev bilmektedir.

 

 • TEMPO yurt içinde katıldığı birçok uluslararası festivalin yanı sıra, yurtdışında Almanya, Belçika, İspanya, ABD, Pakistan, Hindistan, Singapur, Mısır, Moldova, Rusya, Ürdün, Suriye, Lübnan, Tataristan, Tacikistan, Bulgaristan, Karadağ ve Kore’de festivallere katıldı. Tempo Genel Sanat Yönetmeni Haluk Yüce yurt içinde ve yurt dışında kukla oyunları yönetmiştir.

 

 • Tiyatro TEMPO, okullara giderek yaptığı gezici gösterilerin yanı sıra, 2010 yılından bu yana Ankara Maltepe’deki kendi salonunda da izleyicileriyle buluşmaya devam etmektedir.

 

 • Tiyatro Tempo, 2015 yılından bu yana her yıl Uluslararası Ankara Kukla Festivalini düzenlemektedir.

ÖDÜLLERİMİZ:

 • 2021-22   : 26. ULUSLAR ARASI BARTIN TİYATRO FESTİVALİ ‘TİYATRO ONUR ÖDÜLÜ’

 

 • 2021-22   : Bi’ARALIK ANKARA TİYATRO FESTİVALİ ‘ONUR ÖDÜLÜ’

 

 • 2020-21   :  7. ULUSLARARASI ANADOLU TİYATRO ÖDÜLLERİ, HALUK YÜCE VE TİYATRO TEMPO’YA  AÇOK ÖZEL ÖDÜLÜ.

 

 • 2015-16 : ‘BELGOROD KUKLA FESTİVALİ’ (RUSYA) ‘KARAGÖZ CADILAR VE HİNT FAKİRİ’ OYUNU İLE HALUK YÜCE’YE ‘EN İYİ OYUNCU’ ÖDÜLÜ.

 

 • 2012-13 : XIII. DİREKLERARASI SEYİRCİ ÖDÜLLERİ’  ‘BAVULDAKİ HAYATLAR’ OYUNUNA ‘EN İYİ YAPIM’ ÖDÜLÜ.

 

 • 2012-13 : XIII. DİREKLERARASI SEYİRCİ ÖDÜLLERİ’  ‘DOSTUM ASLAN’ OYUNUNA ‘EN İYİ REJİ’ (YÖNETMEN HALUK YÜCE) ÖDÜLÜ.

 

 • 2012-13  :  XIII. DİREKLERARASI SEYİRCİ ÖDÜLLERİ’  ‘BİR BECKETT OYNAMAK’ OYUNUNA ‘EN İYİ KUKLA OYUNU’ ÖDÜLÜ.

 

 • 2011-12 :  ‘KATRİN TURKS OYUN METNİ YARIŞMASI’ (ALMANYA) ‘BAVULDAKİ HAYATLAR’ OYUNU ‘EN İYİ METİN’ (YAZAR ANJA TUCKERMANN) ÖDÜLÜ.

 

 • 2010-11 : ASSITEJ (ULUSLARARASI ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI BİRLİĞİ) VE SAHNE DERGİSİ ‘UÇMAK ÖZGÜRLÜKTÜR’ OYUNUNA ‘EN İYİ METİN’ (YAZAR AHMET ÖNEL) ÖDÜLÜ.

 

 • 2010-11 : ASSITEJ (ULUSLARARASI ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI BİRLİĞİ) VE SAHNE DERGİSİ ‘UÇMAK ÖZGÜRLÜKTÜR’ OYUNUNA ‘EN İYİ REJİ’ (YÖNETMEN HALUK YÜCE) ÖDÜLÜ.

 

 • 2009-10 : ‘ULUSLARARASI ANKARA ETHOS TİYATRO FESTİVALİ’ ‘TİYATRO SANATINA HİZMET ÖZEL ÖDÜLÜ’

 

 • 2007-08    : ‘LİONS HALK JÜRİSİ’ ‘8.LİONS ÖZEL ÖDÜLÜ’.

 

 • 2006-07    : ‘ULUSLARARASI TİYATRO ELEŞTİRMENLERİ BİRLİĞİ’  ANKARA GRUBU’NUN ’22 YILDIR ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROSUNA HİZMET ÖDÜLÜ’.

 

 • 2005-06 : ASSITEJ (ULUSLARARASI ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI BİRLİĞİ) TÜRKİYE MERKEZİ TARAFINDAN ‘BAŞKANLIK ÖDÜLÜNE’ ADAYLIK.

 

 • 2003-04  : UNIMA – ULUSLARARASI KUKLA BİRLİĞİ TÜRKİYE MERKEZİ ‘KUKLA VE GÖLGE SANATINA HİZMET ÖDÜLÜ’.

 

 • 1998-99   : ANKARA SANAT KURUMU ‘KARAGÖZ CADILAR VE HİNT FAKİRİ’ OYUNU İÇİN ‘EN İYİ YAPIM ÖDÜLÜ’.

KUK_3775 08370 Master.JPG

HALUK YÜCE

Yönetmen, Oyuncu, Kukla Sanatçısı ve Karagöz Ustası

Tiyatro Tempo Genel Sanat Yönetmeni

Uluslararası Ankara Kukla Festivali Genel Sanat Yönetmeni

KUKSADER (Kukla Karagöz ve Sahne Sanatları Derneği) Başkanı

ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi Başkanı

 

1975 yılında tiyatro yaşamına başlayan Haluk Yüce, 1982 yılından bu yana kukla ve Karagöz alanında çalışmalar yapmaktadır. 1984 yılında Tiyatro TEMPO’yu kuran Yüce 1990 yılında ABD'de Connecticut College’da kukla tiyatrosu üzerine yaptığı 'Güzel Sanatlar Yüksek Lisans' eğitimini tamamlayarak ‘Master of Fine Arts’ diplomasını almıştır. Türkiye’ye döndükten sonra TRT’de çocuklar için çeşitli kuklalı projeler yapmıştır.

UNESCO tarafından  ‘Somut Olmayan Kültürel Miras’ olarak kabul edilen Karagöz sanatı konusunda TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği ‘Kültürel Miras Taşıyıcısı’ kartına sahip olan Haluk Yüce, aynı bakanlıkta ‘Geleneksel Tiyatro ve Karagöz Uzmanlığı’ komisyonu üyesidir.

Çocuklar için yaptığı 29 farklı kukla oyununun yanı sıra genç ve yetişkinler için de kukla oyunları sahnelemiştir. Kendi tiyatrosunun dışında zaman zaman yurt içindeki farklı tiyatrolarda ve yurt dışında da oyunlar sahnelemektedir. Çok sayıda ödülün sahibi olan Haluk Yüce ekibiyle birlikte yurt içinde ve yurt dışında festivallere katılmakta; çocuklar, gençler, yetişkinler, öğretmenler için atölye çalışmaları yapmakta ve seminerler vermektedir. Ankara Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde Türk Tiyatrosu, Geleneksel Tiyatro ve Kukla Tiyatrosu alanlarında dersler vermektedir.

Bugüne kadar Tiyatro Tempo’nun festivallere katıldığı ülkeler: İtalya, Belçika, Almanya, Fransa, Finlandiya, Hindistan, Japonya, ABD, Kanada, İspanya, Pakistan, Danimarka, Singapur, Mısır, Avustralya, Moldova, Bulgaristan, Rusya, Tataristan, Lübnan, Suriye, Ürdün, Tacikistan, Kore, Karadağ.

_SYL4746_edited.jpg

MARİNA YÜCE

Oyuncu, Kukla Sanatçısı

Tiyatro Tempo Müdürü

Uluslararası Ankara Kukla Festivali Direktörü

 

1993 yılında Moldova Devlet Üniversitesi Rus Filolojisi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı zamanda 1991-1994 yıllarında Moldova Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde eğitim gördü. 1994-2000 yılları arasında Moldova Devlet Radyosu’nda ‘Bucağın Dalgasında’ programının yapım ve sunuculuğunu, daha sonra haber spikerliği yaptı. Aynı yıllarda ‘DEMILUN’ Kukla tiyatrosunda kuklacı olarak çalıştı. 2003 yılında Ankara Üniversitesi DTCF’de Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2005-2006 sezonunda Tiyatro Tempo’nun kadrosuna oyuncu ve kuklacı olarak girdi.

Marina Yüce, tiyatronun yurt dışı ilişkilerini güçlendirdi, yurt dışında tanınmasında önemli bir rol oynadı ve Uluslararası Ankara Kukla Festivalini başlattı. Festival direktörlüğü görevini yürüten Marina Yüce, her sene farklı ülkelerden grupları seçiyor ve oyunların yanı sıra atölye çalışmaları, seminerler, sergiler gibi etkinlikleri düzenliyor. Marina Yüce ayrıca yurt dışında Uluslararası Kukla Festivallerinde zaman zaman jüri üyeliği yapıyor.

_MG_0322.JPG

SAVAŞ BAYRAM

Kukla-Dekor Yapımcısı

Lutiye (Yaylı Çalgı Yapım Ustası)

Ses-Işık Direktörü

Sahne Amiri

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Turizm Ön lisans Bölümü’nde okuduktan sonra Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarında Yaylı Çalgılar Yapım Bölümü’nü bitirdi.

1997’de çalışmaya başladığı Tiyatro Tempo’da Haluk Yüce’den kukla ve mask yapımı ve jonglörlük eğitimi aldı.

Yıllardır Tiyatro Tempo’nun çekirdek kadrosunda yer alan Savaş Bayram, oyunlarda ses ve ışık direktörü olarak görev alıyor. Tiyatro Tempo’nun repertuarında olan tüm Karagöz oyunlarında asistanlık yapıyor, bazı oyunlarda ise kuklacı olarak da yer alıyor.

Hem Tiyatro Tempo’da sahnelenen hem de farklı tiyatrolarda Haluk Yüce’nin sahnelediği oyunların kuklalarını yapan Bayram, zaman zaman kukla, mask ve jonglörlük atölye çalışmalarında atölye liderliği de yapıyor. Ayrıca, Haluk Yüce’nin Ankara Üniversitesi ile Bilkent Üniversitesinde verdiği derslerde asistanlık görevini yürütüyor.

ceylan_küçük.png

ŞİRİN CEYLAN ÖZEN

Oyuncu ve Kukla Sanatçısı

Sahne Amiri

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Bölümü’nü bitirdi.

2008 yılından itibaren 2015 yılına kadar iki farklı özel sanat merkezinde amatör olarak oyunculuk yaptı. Sahne amirliği, yönetmen yardımcılığı, aksesuar, kostüm ve afiş tasarımı alanlarında çalışmalar yaptı. Pantomim, Drama Yöntem ve Uygulamaları, Diksiyon, Tiyatro Tarihi alanlarında eğitimler aldı, atölye çalışmalarına katıldı. Çeşitli TV projelerinde görev aldı.

2014 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nü bitirdi. 2015 yılında Oyun ve Tiyatro Akademisi Derneği’nden Drama Liderliği ve Eğitmenliği üzerine eğitim alarak 2018 yılında mezun oldu.

2015 yılından bu yana Tiyatro Tempo’da kukla eğitimi alarak oyuncu ve kuklacı olarak çalışmaya başladı. Uluslararası Ankara Kukla Festivali’nde konaklama sorumlusu görevini yürütüyor.

hami mavrigan.jpg

HAMİ MAVRİGAN

Oyuncu ve Kukla Sanatçısı

1988 ’de Samsun ’da doğdu. 2006 ’da Lisans eğitimi için Ankara’ya geldi ve burada Tiyatro Akademi ’de  (Gazi Üniversitesi İİBF Tiyatro Topluluğu) düzenli olarak tiyatro yapmaya başladı. Bu toplulukta sahne tasarımı, dekor tasarımı, yapı işleri, ışık – müzik gibi teknik işler ve oyunculuk da dâhil sahne ve arkasına dair birçok deneyim edindi. Ankarada; aralarında kurumsal ekipler ve diğer üniversitelerden topluluklar da dâhil birçok grupla ortak işlerde çalışarak sevdiği işi yapabildiği kadar yapmaya çalıştı.  2011 Yılında Tam Sanat Derneği’nin bünyesinde Tiyatro Tam tiyatro grubunda ve 2014 yılında Tiyatro 1112 Garaj ‘da bir çok projede görev aldı. Şu an  Assitej Türkiye Derneği bünyesinde gençlere yönelik projeler geliştirmekte, Tiyatro Tempo çatısı altında sevdiği şeyi yani tiyatro ile uğraşmakta, bunun yanında da Çağdaş Drama Derneği Drama Liderliği eğitimi sayesinde okullarda ve özelde yaratıcı drama atölyeleri düzenlemekte.

pınar_küçük.png

SEVGİ PINAR ÖZEN GÜNGÖR

Sosyal Medya ve Tanıtım Sorumlusu

Grafik Tasarım Uzmanı

Özel yetenek sınavıyla kazandığı Gazi Üniversitesi Seramik Öğretmenliği Bölümünü birincilikle bitirdi. Özel kurslarda Taş Bebek ve Keçe Aksesuarları yapımı üzerine eğitim gördü. Daha sonra özel şirketlerde 6 yıl Grafik Tasarım uzmanı olarak çalıştı. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde Web Tasarımı ve  Kodlama eğitimi aldı.

2018 yılı itibariyle Tiyatro Tempo’da Sosyal Medya ve Grafik Tasarım sorumlusu olarak çalışıyor. Aynı zamanda Uluslararası Ankara Kukla Festivali’nin Grafik Tasarım ve Tanıtım görevlerini yürütüyor.

yuliana_küçük.png

YULİANA BAYRAM

Halkla İlişkiler Sorumlusu

Çevirmen

Moldova Devlet Pedagoji Üniversitesi Romence-Gagauzca Dil ve Edebiyat bölümünde eğitim gördükten sonra Türkiye’ye geldi. 2006 yılında Gazi Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında çeviriler yapmaya başladı ve bugüne kadar Rusça-Türkçe ve Türkçe-Rusça birçok makale ve kitaplar çevirdi.

Mezun olduktan sonra farklı firmalarda idari görevlerde bulundu. 2015 yılından bu yana Tiyatro Tempo’da Halkla İlişkiler ve Proje Sorumlusu olarak çalışıyor. Uluslararası Ankara Kukla Festivalinde de yine Halkla İlişkiler olarak görev almanın yanı sıra program koordinatörlüğü, tanıtım ve satış, tercümanlık görevlerini yürütüyor. Tiyatro Tempo’nun yurt dışında oynadığı ve sahnelediği oyunların metinlerini Türkçe-İngilizce-Rusça dillerine çeviriyor.