top of page

BİZ KİMİZ?

  • Tiyatro TEMPO, çocuk, genç ve yetişkinler için çağdaş bir anlayışla kukla ağırlıklı tiyatro çalışmaları yapmaktadır. Tempo, kaliteye önem vermekte ve tiyatro yaparken çocukların estetik duygularının gelişmesini, aktif katılımını ve onların yaratıcı dünyalarının zenginleşmesini gözetmektedir. Kurulduğu 1984 yılından bu yana 6 Karagöz oyunu, 30 tane 3-9 yaş grubu oyunu, 6 gençlik oyunu, 5 yetişkin oyunu olmak üzere 47 farklı oyun sahnelemiştir.

  •  Meddahlık ve gölge oyunu Karagöz gibi geleneksel biçimleri de önemseyen Tiyatro Tempo kendi alanı içine giren tüm kukla teknikleri konusunda yetkinleşmeyi ve bunu her yaştan izleyicilere tanıtmayı görev bilmektedir.

  •  TEMPO yurt içinde katıldığı birçok uluslararası festivalin yanı sıra, yurtdışında Almanya, Belçika, İspanya, ABD, Pakistan, Hindistan, Singapur, Mısır, Moldova, Rusya, Ürdün, Suriye, Lübnan, Tataristan, Tacikistan, Bulgaristan, Karadağ ve Kore’de festivallere katılmıştır. Tempo Genel Sanat Yönetmeni Haluk Yüce yurt içinde ve yurt dışında kukla oyunları yönetmiştir.

  •  Tiyatro Tempo, 2015 yılından bu yana her yıl Uluslararası Ankara Kukla Festivalini düzenlemektedir.

  •  2020 yılında başlayan ve 2 yıl kadar süren pandemi sürecinde de çocuk ve yetişkinleri sanatsız bırakmama kararı alan Tiyatro Tempo, dünyada bir ilki gerçekleştirerek Ekim 2020’deki 6. Uluslararası Ankara Kukla Festivalini online formata taşımış, internet erişimi olan 123 farklı ülkede 3 farklı zaman diliminde (Sydney, Ankara ve New York saatlerine göre) izleyiciye ulaşmıştır.

  •  Kasım 2021’de Tiyatro Tempo, Moldova Cumhuriyeti Büyükelçiliği işbirliği ile Ankara genelinde büyük yankı uyandıran ‘Moldova Kültür Günleri’ etkinliğinin organizatörlüğünü üstlenmiştir. Açılışı Congresium’da yapılan etkinliğin konserleri, dans gösterileri ve sergileri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası salonlarında ve şehrin merkezinde bulunan Kentpark ve Armada AVM’lerinde gerçekleştirilmiştir.

  • Zaman zaman yurt dışından tiyatro grupları, yönetmen ve tasarımcılar, farklı ülkelerin Büyükelçilikleri veya Kültür Merkezleri ile ortak projeler yapan Tiyatro Tempo 2022 yılının başında Hollanda Büyükelçiliği işbirliği ile bir Hollanda halk masalından uyarlanan ‘Kömür Adam’ oyununu sahnelemiştir. Bu oyunun prömiyeri 2022 sonbaharında yapılacaktır.

  • Tüm Türk dünyasının en değerli hazinelerinden olup UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası listesinde yer alan ve Tempo’nun da önemsediği Dede Korkut hikayelerinden uyarlanan ‘Döngü – Korkut Efsaneleri’ oyunu Kazakistan’dan yönetmenler ve kukla tasarım ve yapımcıları, Türk, Gagavuz ve Kırım Tatarlarından oluşan oyuncu kadrosu ile Eylül 2021’de sahneye taşınmıştır. Dede Korkut’un simgesi olan kopuz çalgısının da canlı olarak çalındığı bu oyun Ekim 2022’de Bulgaristan’da yarışmalı Golden Dolphin Festivaline katılmak üzere davet almıştır.

  • 2021-2022 sezonunda Tiyatro Tempo ayrıca TC Gençlik ve Spor Bakanlığı ile çeşitli projeler gerçekleştirmiş (gençlere oyunculuk, mask yapımı ve pantomim eğitimi verilmiştir), TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü özel projesi ile sahnelenen Karagöz Kültürel Miras ve Yüzsüz Deli Hırsız oyunu Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında prömiyer yapmıştır. Ailelerin ve çocukların kültürel miras ve tarihi eser kaçakçılığı konusundaki farkındalığı arttırmak üzere sahnelenen bu oyun Türkiye genelindeki farklı müzelerde sergilenecek, aynı zamanda TC Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapılarak EBA sistemi üzerinden online gösterime sunulacaktır.

  •  Tiyatro Tempo, Haziran 2022’de gerçekleşen Başkent Kültür Yolu Festivali organizasyonunda yer almış, yurt içinden ve yurt dışından kukla tiyatrolarının katılımını sağlamış ve kendi de oyunlar sergilemiştir.

KUK_3775 08370 Master.JPG

HALUK YÜCE

Yönetmen, Oyuncu, Kukla Sanatçısı, Karagöz Ustası,

ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi Başkanı,

KUKSADER (Kukla Karagöz Gösteri ve Sahne Sanatları Derneği) Başkanı,

Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi.

 

1970'li yıllarda tiyatro hayatına başlayan Haluk Yüce, 1984'te kurduğu Tiyatro Tempo ile 37 yıldır çocuk, genç ve yetişkinler için oyunlar sergilemektedir. 1988-1990 yılları arasında Connecticut College’da (ABD) Profesyonel Kukla Sanatı dalında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesini almıştır.

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümünde Türk Tiyatro Tarihi ve mask oyunculuğu üzerine dersler vermektedir. Ayrıca, zaman zaman Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümünde ve Güzel Sanatlar Fakültesinde lisans ve yüksek lisans programlarında kukla dersleri vermektedir.

Bu yıllar içinde Haluk Yüce kendi tiyatrosunda toplam 44 oyun sahnelemiş, aynı zamanda yurt içinde ve yurt dışında oyunlar yönetmiştir. Bunların yanı sıra oyunculara ve eğitim kurumlarına kukla yapım ve oynatım atölye çalışmaları düzenlemekte, farklı tiyatrolar için kuklalar tasarlayıp yapmaktadır.

Ekibiyle birlikte 16 ulusal ve uluslararası ödüle sahip olan Haluk Yüce çağdaş kukla anlayışı ile sahnelediği oyunların yanı sıra geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu Karagöz ile de katıldığı birçok ulusal ve uluslararası festivalde başarılı bir şekilde Türkiye'yi temsil etmiştir. ‘Hizmet ödülü’, ‘En iyi oyun’, ‘En iyi reji’, Rusya’da 270 kukla sanatçısı arasında Karagöz oyunu ile ‘En iyi oyuncu’ ve daha birçok farklı ödüle layık görülmüştür.

2015 yılından itibaren Uluslararası Ankara Kukla Festivalinin genel sanat yönetmenliği görevini yürütmektedir. Aynı zamanda, Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Somut Olmayan Kültürel Miras Komisyonu üyesidir.

_SYL4746_edited.jpg

MARİNA YÜCE

Oyuncu, Kukla Sanatçısı, Tiyatro Tempo Müdürü, Uluslararası Ankara Kukla Festivali Direktörü, KUKSADER Kurucu Üyesi​, Ankara Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi

 

1993 yılında Moldova Devlet Üniversitesi Rus Filolojisi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı zamanda 1991-1994 yıllarında Moldova Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde eğitim gördü. 1994-2000 yılları arasında Moldova Devlet Radyosu’nda ‘Bucağın Dalgasında’ programının yapım ve sunuculuğunu, daha sonra haber spikerliği yaptı. Aynı yıllarda ‘DEMILUN’ Kukla tiyatrosunda kuklacı olarak çalıştı. 2003 yılında Ankara Üniversitesi DTCF’de Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2005-2006 sezonunda Tiyatro Tempo’nun kadrosunda oyuncu ve kuklacı olarak çalışmaya başladı. Toplam 37 oyunda oyuncu olarak yer alırken 3 Karagöz oyununda Haluk Yüce’nin asistanlığını yapıyor.

Marina Yüce, tiyatronun yurt dışı ilişkilerini güçlendirdi, yurt dışında tanınmasında önemli bir rol oynadı ve Uluslararası Ankara Kukla Festivalini başlattı. Festival direktörlüğü görevini yürüten Marina Yüce, yurt dışında Uluslararası Kukla Festivallerinde zaman zaman jüri üyeliği yapıyor.

_MG_0322.JPG

SAVAŞ BAYRAM

Kukla-Dekor Yapımcısı

Lutiye (Yaylı Çalgı Yapım Ustası)

Ses-Işık Direktörü

Sahne Amiri

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Turizm Ön lisans Bölümü’nde okuduktan sonra Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarında Yaylı Çalgılar Yapım Bölümü’nü bitirdi.

1997’de çalışmaya başladığı Tiyatro Tempo’da Haluk Yüce’den kukla ve mask yapımı ve jonglörlük eğitimi aldı.

Yıllardır Tiyatro Tempo’nun çekirdek kadrosunda yer alan Savaş Bayram, oyunlarda ses ve ışık direktörü olarak görev alıyor. Tiyatro Tempo’nun repertuarında olan tüm Karagöz oyunlarında asistanlık yapıyor, bazı oyunlarda ise kuklacı olarak da yer alıyor.

Hem Tiyatro Tempo’da sahnelenen hem de farklı tiyatrolarda Haluk Yüce’nin sahnelediği oyunların kuklalarını yapan Bayram, zaman zaman kukla, mask ve jonglörlük atölye çalışmalarında atölye liderliği de yapıyor. Ayrıca, Haluk Yüce’nin Ankara Üniversitesi ile Bilkent Üniversitesinde verdiği derslerde asistanlık görevini yürütüyor.

ceylan_küçük.png

ŞİRİN CEYLAN ÖZEN

Oyuncu ve Kukla Sanatçısı

Sahne Amiri

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Bölümü’nü bitirdi.

2008 yılından itibaren 2015 yılına kadar iki farklı özel sanat merkezinde amatör olarak oyunculuk yaptı. Sahne amirliği, yönetmen yardımcılığı, aksesuar, kostüm ve afiş tasarımı alanlarında çalışmalar yaptı. Pantomim, Drama Yöntem ve Uygulamaları, Diksiyon, Tiyatro Tarihi alanlarında eğitimler aldı, atölye çalışmalarına katıldı. Çeşitli TV projelerinde görev aldı.

2014 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nü bitirdi. 2015 yılında Oyun ve Tiyatro Akademisi Derneği’nden Drama Liderliği ve Eğitmenliği üzerine eğitim alarak 2018 yılında mezun oldu.

2015 yılından bu yana Tiyatro Tempo’da kukla eğitimi alarak oyuncu ve kuklacı olarak çalışmaya başladı. Uluslararası Ankara Kukla Festivali’nde konaklama sorumlusu görevini yürütüyor.

hami mavrigan.jpg

HAMİ MAVRİGAN

Oyuncu ve Kukla Sanatçısı

1988 ’de Samsun ’da doğdu. 2006 ’da Lisans eğitimi için Ankara’ya geldi ve burada Tiyatro Akademi ’de  (Gazi Üniversitesi İİBF Tiyatro Topluluğu) düzenli olarak tiyatro yapmaya başladı. Bu toplulukta sahne tasarımı, dekor tasarımı, yapı işleri, ışık – müzik gibi teknik işler ve oyunculuk da dâhil sahne ve arkasına dair birçok deneyim edindi. Ankarada; aralarında kurumsal ekipler ve diğer üniversitelerden topluluklar da dâhil birçok grupla ortak işlerde çalışarak sevdiği işi yapabildiği kadar yapmaya çalıştı.  2011 Yılında Tam Sanat Derneği’nin bünyesinde Tiyatro Tam tiyatro grubunda ve 2014 yılında Tiyatro 1112 Garaj ‘da bir çok projede görev aldı. Şu an  Assitej Türkiye Derneği bünyesinde gençlere yönelik projeler geliştirmekte, Tiyatro Tempo çatısı altında sevdiği şeyi yani tiyatro ile uğraşmakta, bunun yanında da Çağdaş Drama Derneği Drama Liderliği eğitimi sayesinde okullarda ve özelde yaratıcı drama atölyeleri düzenlemekte.

pınar_küçük.png

SEVGİ PINAR ÖZEN GÜNGÖR

Sosyal Medya ve Tanıtım Sorumlusu

Grafik Tasarım Uzmanı

Özel yetenek sınavıyla kazandığı Gazi Üniversitesi Seramik Öğretmenliği Bölümünü birincilikle bitirdi. Özel kurslarda Taş Bebek ve Keçe Aksesuarları yapımı üzerine eğitim gördü. Daha sonra özel şirketlerde 6 yıl Grafik Tasarım uzmanı olarak çalıştı. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde Web Tasarımı ve  Kodlama eğitimi aldı.

2018 yılı itibariyle Tiyatro Tempo’da Sosyal Medya ve Grafik Tasarım sorumlusu olarak çalışıyor. Aynı zamanda Uluslararası Ankara Kukla Festivali’nin Grafik Tasarım ve Tanıtım görevlerini yürütüyor.

yuliana_küçük.png

YULİANA BAYRAM

Halkla İlişkiler Sorumlusu

Çevirmen

Moldova Devlet Pedagoji Üniversitesi Romence-Gagauzca Dil ve Edebiyat bölümünde eğitim gördükten sonra Türkiye’ye geldi. 2006 yılında Gazi Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında çeviriler yapmaya başladı ve bugüne kadar Rusça-Türkçe ve Türkçe-Rusça birçok makale ve kitaplar çevirdi.

Mezun olduktan sonra farklı firmalarda idari görevlerde bulundu. 2015 yılından bu yana Tiyatro Tempo’da Halkla İlişkiler ve Proje Sorumlusu olarak çalışıyor. Uluslararası Ankara Kukla Festivalinde de yine Halkla İlişkiler olarak görev almanın yanı sıra program koordinatörlüğü, tanıtım ve satış, tercümanlık görevlerini yürütüyor. Tiyatro Tempo’nun yurt dışında oynadığı ve sahnelediği oyunların metinlerini Türkçe-İngilizce-Rusça dillerine çeviriyor.

bottom of page