top of page
ödül.png

18. ULUSLARARASI

GOLDEN DOLPHIN  FESTİVALİ,

BULGARİSTAN

YETİŞKİN KATAGORİSİNDE

"EN İYİ ERKEK OYUNCU”

ÖDÜLÜ

HALUK YÜCE

ödül.png
ödül.png

XXII. DİREKLERARASI

SEYİRCİ ÖDÜLLERİ

"EN İYİ YÖNETMEN"

ÖDÜLÜ

DİNA JUMABAYEVA

ödül.png
ödül.png

18. ULUSLARARASI

GOLDEN DOLPHIN  FESTİVALİ,

BULGARİSTAN

YETİŞKİN KATAGORİSİNDE

"EN İYİ MÜZİK”

ÖDÜLÜ

NEDİM YILDIZ

ödül.png
döngü.JPG

DÖNGÜ Korkut Efsaneleri

Bu oyun 12 Korkut efsanesinden üçünü temel alarak insanlığın yaşadığı duygulara odaklanmıştır. Bayındır Han'ın onuru ve cesareti, Kıpçak Melik'in alçaklığı ve ihaneti, Basat ve Banu Çiçek'in aşkı ve sadakatı... Savaşlar, ayrılmalar, ölüm, özlem, mutluluk, kavuşma ve yine yalnızlık... Tüm bunlar Korkut'un yorumuyla  nasıl görünüyor? Kopuzun sesi bizi neden bu kadar çaresiz hissettiriyor? Bazı hikayeleri eski olmalarına rağmen neden unutamıyor ve bu kadar çok içimizde hissediyoruz? Bu oyunu izlerken belki de bu soruların cevaplarına biraz yaklaşabilirsiniz... 

Esinlenme: Dede Korkut Efsaneleri

Şiirler: Ahmet Önel

Uyarlayan ve Yöneten: Dina Jumabayeva

Koreografi: Anno Tsoy

Müzik: Nedim Yıldız

Kukla, Kostüm Sahne Tasarımı: Yulia Çernova

Kukla Yapımı: Nikolay Proskurin, Tiyatro Tempo

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen, Hami Mavrigan, Altay Toprak, Nika Yüce

Kopuz: Altay Toprak

Sokrates_Afis-küçük.jpg

SOKRATES'İN SON GECESİ

Birçok ülkede metinleri başarıyla sahnelenen Bulgar yazar Stefan Tsanev'in, ‘SOKRATES’İN SON GECESİ’ adlı oyunu, dünyada ilk defa ‘kukla oyunu’ olarak uyarlanıp sahneleniyor. Bu oyunu kukla için uyarlayıp sahneye taşıyan Petar Todorov ulusal ve uluslararası çok sayıda ödüle sahip bir Bulgar yönetmen. Oyunun kukla ve sahne tasarımı ise, yine ödüllü Bulgar tasarımcı Hanna Schwartz’a ait. 

 

Oyunun müzikleri, Tiyatro Tempo’nun neredeyse tüm oyunlarının müziklerini yazan ve alanında çok sayıda ödül almış başarılı besteci Nedim Yıldız’a ait. Ayrıca, dünyaca ünlü caz sanatçısı Yıldız İbrahimova da muhteşem sesiyle yaptığı vokallerle oyun atmosferine zenginlik katıyor. 16 yaş üstü yetişkin seyirciler için tasarlanmış olan oyunda kuklaların yarattığı güçlü metafor üzerinden bir düşünür ve filozof olan Sokrates’in son gecesine tanıklık ediliyor. Dünyada en çok sahnelenen yazarlardan biri olan Tsanev’in bu oyununda, insanlığın temel meselelerinden başlıcaları olan varlık, onur ve vicdan gibi kavramlar, Haluk Yüce ve Marina Yüce tarafından trajikomik bir şekilde sahneye taşınıyor. Bilindiği gibi, Sokrates, keskin sözleri ve uluorta konuşmaları nedeniyle ölüm cezasıyla yargılanıp hücreye atılmıştır. Artık beklenen şey, suçun infazının yerine getirilmesidir. Oyunumuz, işte o gecede geçmektedir. Gardiyan gelişmelerden oldukça hoşnuttur, çünkü Düşünür’ün ölüm öncesi düşüncelerine ve yaşadıklarına tanıklık etmektedir. Gardiyan yaşadıklarını başkalarıyla paylaşarak belki de cebini parayla dolduracaktır. Ne var ki, bu dürtü onu komik ama aynı zamanda trajik durumlara da düşürecektir.

Yazan: Stefan Tsanev
Bulgarca ve Rusça’dan Çeviren: 
Petar Todor, Marina Yüce
Kukla için Uyarlayan ve Yöneten: 
Petar Todorov
Sahne ve Kukla Tasarımı: Hanna Schwartz
Müzik: Nedim Yıldız
Vokal: Yıldız İbrahimova
Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce

Kucuk-Prens-Afis-küçük.jpg

KÜÇÜK PRENS

Sahra çölüne küçük bir uçak düşer. Pilot kurtulur ama uçağı kullanılamayacak durumdadır, üstelik yanında sadece bir hafta yetecek kadar su vardır. Uçağını tamir etmeye çalışırken birden karşısına Küçük Prens çıkar. Küçük Prens dünyayı tanımaya çalışırken, pilot da onun evrenini, gittiği gezegenleri, orada gördüklerini ve Küçük Prens’in iç dünyasına yolculuk yapar.

Öykü: Antoine de Saint Expéry
Yönetmen: Antonina Dobrolyubova
Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen
Genel Sanat Yönetmeni: Haluk Yüce

ödül.png

“KATRİN TURKS”

OYUN METNİ YARIŞMASI (ALMANYA)

“BAVULDAKİ HAYATLAR” OYUNU

‘EN İYİ METİN’

ÖDÜLÜ

ödül.png
ödül.png

XIII. DİREKLERARASI

SEYİRCİ ÖDÜLLERİ  

‘EN İYİ YAPIM’

ÖDÜLÜ.

ödül.png
bavuldaki hayatlar.JPG

BAVULDAKİ HAYATLAR

Goethe-Institut Ankara ve Tiyatro Tempo’nun ortak projesi olan bu oyun Alman gazeteci ve yazar Anja Tuckermann tarafından 2011 yılında kaleme alınmış ve sahnelenmiştir. Aile bireylerinin Almanya’ya işçi olarak göç etmeleri sonucunda parçalanan aileler, zorunlu koşullar nedeniyle ihmal edilmiş ve akrabalara terk edilmiş çocuklar, ebeveyn-çocuk ilişkisinde yaşanan karşılıklı özlem ve sıkıntıları anlatıyor. Oyunun başında kukla olarak kullanılan çocuklar büyüdükçe kendi iradeleri güçlenir ve ebeveynler kuklaya dönüşmeye başlar...

Belgesel niteliğini taşıyan bu oyun bir çok Türk ailesiyle görüşmeler sonucu yapılmıştır.

Yazan: Anja Tuckermann

Çeviren: Zehra Aksu Yılmazer

Yöneten: Haluk Yüce

Kukla ve Sahne Tasarımı: Haluk Yüce

Kukla Yapım: Haluk Yüce, Savaş Bayram

Müzik: Nedim Yıldız

Oynayanlar:  Haluk Yüce, Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen, Hami Mavrigan

ödül.png

XIII. DİREKLERARASI

SEYİRCİ ÖDÜLLERİ

‘EN İYİ KUKLA OYUNU’

ÖDÜLÜ

ödül.png
bir beckett oynamak.jpg

BİR BECKETT OYNAMAK

‘Samuel Beckett’in oyunlarını uyumsuz (absurd) tiyatronun birer örneği olarak kabul etmek kaçınılmaz ama sizce tiyatro için yazılmış hangi oyun metninde uyumdan söz etmek mümkün ki? Burada uyum sözcüğünü dünyanın dayatmaları , değerleri karşısında bir denge tutturma çabası olarak algılamak yanlış olacaktır. Söz konusu uyumda , dünyayı külliyen karşısına alan bireyin anlam ve varlık sorgulamasıyla kendi tarifini bir kez daha gözden geçirme amacından söz edilebilir yalnızca.

Varlık hiçlik, eylem eylemsizlik, şimdi sonsuz ve anlam saçmalık…. Bireyin uzak durduğunu düşündüğü , ancak gerek günlük yaşamda gerek bilinçaltında kendisini bir an olsun rahat bırakmayan ikilemler…

Haluk Yüce’nin etkileyici yorumunda, oyunun aslını okuyanlar küçük yorum değişiklikleri bulacaklar. Bu da oyuncu olarak onun az önceki temel sorulara aradığı yanıtların sonuçlarıyla ilgili bir ayrıcalık belki de. Finalde ne oyuncu, ne de kukla sahneyi terk etmiyorlar bu yüzden. Çünkü dünyanın bu en eski, en sessiz ama en vahşi kavgası her zaman, her yerde devam edecek.

Kukla, Mask ve Sahne Tasarımı: Haluk Yüce

Kukla Yapımı: Haluk Yüce

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce

Bu isin icinde Afis 40X60 KEDI - Küçük.JPG

BU İŞİN İŞ İÇİNDE BİR İŞ VAR

Gecenin güneşi, denizin yıldızı, gökyüzünün coşkusu… Derken rüzgârın parıltısı, mehtabın kokusu ve kayığın hatırı… Ve işte müziğin şiirle buluştuğu görsel bir şölen. Gölgedeki şiir ve kurduğunuz bir hayal gerçek olabilir, sözcüklerin arkasındaki gizem ve gizli sessizliğin yarattığı müzik sizi şaşırtabilir, anlaşılmamış ağaçların ‘masal gözleri’ neler neler anlatabilir! Bu oyunda belki de ilk kez göreceğiniz çok şey var. Goethe Enstitüsü Ankara ile Tiyatro Tempo’nun gerçekleştirdiği ve Haluk Yüce’nin yönettiği oyunda onunla birlikte sahneyi Marina Yüce ve Şirin Ceylan Özen paylaşıyorlar. Rüştü Asyalı’nın sesini de duyabileceğiniz, müziklerini Nedim Yıldız’ın yaptığı oyun renk, ışık ve gölgelerle kurgulanmış. Alman yönetmen Peter Müller’in gölge-ışık konusunda teknik ve yaratıcılık desteği verdiği oyun 9 yaş üstü genç, yetişkin ve aileleri sahne şiirine davet ediyor.

Kurgulayan: Ahmet Önel, Haluk Yüce, Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen

Yöneten: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız
Gölge ve Işık Danışmanı: Peter Müller
Dramaturji: Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen, Haluk Yüce

Görsel Tasarım: Haluk Yüce
Işık Teknik Danışmanı: Semih Yolaçan, Okaner Yüce
Görsel Figür Yapımı: Savaş Bayram, Selim Akbulut

Konuk Ses: Rüştü Asyalı

Oynayanlar: Haluk Yüce, Marina Yüce, Şirin Ceylan Özen

Asistan: Savaş Bayram

ödül.png

III. DİREKLERARASI

SEYİRCİ ÖDÜLLERİ

“DOSTUM ASLAN”

OYUNUNA

‘EN İYİ REJİ’

ÖDÜLÜ

(YÖNETMEN HALUK YÜCE)

ödül.png
dostum aslan.jpg

DOSTUM ASLAN

İtalyan komedi tiyatosu tarzında sahnelenmiş bu oyun bir köle ve aslanın dostluğu ve İsabella ile Lelio'nun aşkına enel olmaya çalışan Pantalone sarmalı içinde kaçmaca kovalamaca masklarla oynanan eğlenceli bir oyun.

Yazan: Aurand Harris

Çeviren: Leyla Tepedelen

Yöneten: Haluk Yüce

Uyarlayan: Haluk Yüce
Müzik: Nedim Yıldız

burun.jpg

BURUN

Gogol'ün fantastik ünlü öyküsü BURUN mask oyunculuğu ile ve İtalyan Komedi tiyatro tarzı ile yorumlanıyor bu kez.

Uyarlayan: Ahmet Önel

Yönetmen: Haluk Yüce

Müzik: Nedim Yıldız

bottom of page